TCDD, Söğütlüçeşme'ye 193 milyon liraya 'AVM Gar' yaptırıyor… Kadıköy Belediye Başkanı Odabaşı tepki gösterdi

İstanbul'un değerli arazilerinden biri olan Kadıköy Söğütlüçeşme’deki TCDD arazisi yapılaşmaya açılıyor. Yapılaşmaya tepki gösteren Belediye Başkanı Odabaşı, projeyi ‘ihanet’ diye değerlendirdi

TCDD, Söğütlüçeşme'ye 193 milyon liraya 'AVM Gar' yaptırıyor / Fotoğraf: Twitter

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Kadıköy’deki Söğütlüçeşme Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi için “Fıratcan İnşaat Turizm ve Ticaret A.Ş.” ile 29 yıllığına anlaştı.

Birgün’ün haberine göre, şirket ile TCDD arasında imzalanan sözleşmeye göre şirkete iki yılı izin ve ruhsat, iki yılı da inşaat yapımı için olmak üzere dört yıl süre verildi. Şirket her yıl ÜFE oranında artırılmak üzere yapım sürecinde TCDD’ye aylık sadece 32 bin 315 TL kira ödeyecek.

Projeyi tamamladıktan sonraki 25 yıllık işletme süreci için de yine aynı oranda artırılmak üzere aylık 161 bin 574 TL kira bedeli belirlendi. Sözleşmeye göre, inşaat karşılığı şirkete verilecek işletme hakkı 2047 yılında son bulacak.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Proje bedeli 193 milyon TL

Proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre, proje planlama alanın yüzde 73’ü TCDD mülkiyetinde bulunuyor. Arazinin yüzde dokuzu Hazine, yüzde üçü İstanbul Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde ve yüzde 14’ü ise kadastral boşluktan oluşuyor. Toplam proje alanı ise 62 bin 189 metrekareyi buluyor.

Proje tanıtım dosyasındaki bilgilere göre, toplam proje bedeli 193 milyon 794 bin TL olacak. Bu tutarın 144 milyon 698 bin TL’si inşaat alanı, 22 milyon 125 bin TL’si donatı alanı, 25 milyon 471 bin TL’si çevre düzenlemesi ve 1 milyon 500 bin TL’si de ruhsat ve harçlar için harcanacak.

Belediye Başkanı Odabaşı: Halkın hakkını korumak temel görevim

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı yaptığı açıklamada, Söğütlüçeşme’deki Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) arazisinin yapılaşmaya açılma projesine karşı çıkmak için Kadıköy Belediyesi, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası’yla birlikte idari dava açtıkları söyledi.

İdari Mahkeme’nin hukuka aykırılığı açık olan projenin yapılmasına, oy birliğiyle onay verdiğini ifade eden Odabaşı, “Bu projeyle, Kadıköy’ün orta yerine, en değerli arazilerinden birine kentin en son ihtiyacı olacak bir AVM yapılmak istenmektedir. Göreve geldiğim günden itibaren Kadıköy’de yaşam kalitesini artırmak için yaptığımız tüm çalışmalarımızda önceliğimiz toplumsal fayda yaratmak oldu” dedi.

“Kadıköy trafiğini çıkmaza sürükleyecek”

Projeyi sonuçları ve yaratacağı çevresel olumsuzluklar nedeniyle kabul edilemez olarak niteleyen Odabaşı, halihazırda yaşanan insan ve araç yoğunluğu üzerine ilave olarak gelecek bir AVM yoğunluğunun Kadıköy trafiğini tam bir çıkmaza sürükleyeceğini aktardı.

Belediye Başkanı olarak hiçbir toplumsal fayda içermeyen söz konusu projeye razı gelemeyeceğini kaydeden Odabaşı, “Siyaset, maalesef adalete diz çöktürmüştür. Hukuksuz bir uygulama, adalet eliyle ‘yasal’laştırılmak istenmektedir. Bir hukukçu olarak tüm hayatımı hukukun üstünlüğüne inanarak geçirdim. Bir belediye başkanı olarak da Kadıköy’ün ve Kadıköy halkının hakkını korumak benim en temel görevim. Kamu adına meşruiyet taşımayan, kentin bağrına bıçak gibi saplanan bu projeye ‘yasal’ bir kimlik kazandırmaya çalışmak, o kente ve yaşayanlarına ihanettir” ifadelerine yer verdi.

"Bu ihanetten vazgeçin"

Projenin hem Kadıköy hem de İstanbul’a ‘ihanet’ olduğunu ve vazgeçilmesi gerektiğini dile getiren Odabaşı, devamında şu ifadeleri kullandı:

Bu ihanetten bir an önce vazgeçin. Mahallesini, kentini, ülkesini, toprağını seven her yurttaşın yapacağı gibi bu projeye karşı duruyoruz, durmaya da devam edeceğiz. Meşruiyeti sorguya muhtaç mahkeme kararına yine itiraz edeceğiz. 

Sayın Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum;

Siz her gün yurdun değişik bölgelerinde Millet Bahçesi açmakla övünürken, birileri İstanbul’un göbeğinde, çocuklarımızın koşup oynayacağı, insanlarımızın nefes alacağı alanlar yapmak yerine, boş buldukları her metrekareyi betona boğmak istiyor.

Sizin bu projeden haberiniz var mı?

Yoksa, size ne olduğunu anlatmaya hazırız. Size sesleniyorum çünkü; göreve geldiğimiz günden itibaren, Fikirtepe, Haydarpaşa, Söğütlüçeşme gibi kent sorunlarını anlatmak için randevu talep ettiğimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan hâlâ cevap alamadık.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU