Müjde Ar'dan Erdoğan'a tepki: Böyle bir ifade nasıl kullanılır, sıra sanatçıların dilinin koparılmasına mı geldi?

Ar, "Cumhurbaşkanı'na hatırlatmak isterim Anayasa'nın 64. maddesi devletin sanat ve sanatçılarını korumasını ve desteklemesini emreder" dedi

Fotoğraf: Sosyal medya

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cuma namazı sonrası sanatçı Sezen Aksu’nun eski bir şarkısının sözleriyle ilgili tartışmalara katılarak yaptığı, “Hakaretlerin bini bir para. Bütün bunların karşısında dimdik duracak olanlar sizlersiniz. Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yer geldiğinde koparmak bizim görevimizdir. Havva validemize kimsenin dili uzanamaz. Onlara da had bildirmek bizim görevimizdir” açıklamasına sanatçı Müjde Ar’dan tepki geldi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ar, Halk TV'de yayınlanan Perdenin Önü Arkası programına telefonla bağlanarak, “Bundan sonra sıra sanatçıların dilinin koparılmasına mı geliyor? Böyle bir ifade nasıl kullanılır?” dedi.

Ar şunları kaydetti:

Ben artık dedim burası sözün bittiği yer. Bundan daha kötü bir şey olamaz. Şöyle söyleyeyim genel olarak da söylenenleri takip ediyoruz. Durum vahim. Hatta Vahimden de öte bir durumdayız. Genel olarak Türkiye'nin içinde bulunduğu durum olarak. Şimdi ben siyasetçi değilim. Kültür sanat insanıyım ama öncelikle Cumhurbaşkanı'na şunu hatırlatmak isterim ki Anayasa'nın 64. maddesi devletin sanat ve sanatçılarını korumasını ve desteklemesini emreder. Anayasa bildiğim kadarıyla 'dil kopartma' diye bir görev vermiyor, hükümete, devlete ve siyaset insanlarına. Şimdi AKP Hükümeti ise ne yapıyor bu açık hükme rağmen, yıllardır sanatçılara baskı yapıyor, sanat eserlerine sansür uyguluyor. Hatırlarsınız, Kars'taki heykel yıkımı. Hepimiz bağırdık, çağırdık, itiraz ettik. Ama sonunda patır kütür bu heykeli 'ucube' dediler yıktılar. Merak ediyorum. Bundan sonra sıra sanatçılarının dilinin kopartılmasını mı geliyor?

Aksu, "Şahane Bir Şey Yaşamak" şarkısında geçen Hz. Adem ve Hz. Havva ifadelerinin ardından sosyal medyada hedef gösterilmiş, evinin yakınında bir grup tarafından protesto edilmişti.

 

Halk TV

DAHA FAZLA HABER OKU