Beyoğlu kültürünün son temsilcilerinden Burç Lebon Pastanesi kapanıyor

Beyoğlu'nda Tünelin sonuna doğru İstanbul pastane kültürünün son temsilcisi olan Burç Lebon Pastanesi kepenk kapatıyor

Fotoğraf: Zomato

Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde semtin tarihine yakından tanıklık eden dükkanlar bir bir kapanıyor.

Bu yıl dükkanında çıkartılan meşhur Denizler Kitabevi'nin ardından Burç Lebon Pastanesi de kepenk kapatıyor. 


1985 yılında İnci Pastanesi'nin eski ustalarından Şakir Ekinci ve akrabası Abdurrahman Cengiz birlikte İstiklal Caddesi'nde Tünel'in sonuna buldukları bir dükkanda pastane açmaya karar verir.

Burç Pastanesi adını verdikleri dükkana bir de İstanbul'un ilk pastanesi olan Lebon'un da ismini eklerler.

36 senedir İstanbul'a hizmet veren ve kentin pastane kültürünü temsil eden Burç Lebon Pastanesi, kiracısı olduğu Karagözyan Vakfı'nın kira kontratını yenilememesi nedeniyle 31 Aralık'ta son kez hizmet verdikten sonra kapanacak. 

Pandemi süreci boyunca devlet desteğinden de faydalanamayan tarihi pastane, çevresindeki büyük markalara karşı da ayakta duramıyor. 

31 Aralık'ta son kez hizmet verecek pastane, o güne kadar üretim yapmaya ve müdavimleriyle bir araya gelmeye devam edecek, ancak inen kepenkler 1 Ocak'ta yeniden açılmayacak. 
 

 

"Tarihi tatlar bizimle yok olacak"

Pastenede 32 yıldır çalışan Güney Kahraman, kira kontratının yenilenmemesi ve devletten destek alamamanın süreci bir çıkmaza soktuğunu söyledi.

Kahraman "Pandemi zamanında devlet destek veriyoruz dedi ancak bundan her pastane yararlanamadı. İmalat yapanlar bu desteğin dışında tutuldu" dedi. 

Kahraman, 32 yıldır hizmet verdiği pastanenin kapanmasının çok üzdüğünü söylüyor. Kahraman, sadece kendilerinin değil, müşterilerinin de bu durumdan çok rahatsız olduğunu dile getiriyor.

Pandemi nedeniyle hafta sonu yasaklarıyla beraber kapandıklarını hatırlatan Kahraman, o günden sonra pazarları kapattıklarını ifade ediyor.

Kahraman, müşterilerinin pazar günü dükkânı kapalı görmek istemezken şimdi tamamen kepenk indirmenin hem onları hem müşterileri yaraladığını söylüyor;

Almanların meşhur Noel keki Christstollen, Rusların Paskalya keki Kuliç, sakızlı paskalya çöreği bu tatlar bizimle birlikte tarihe karışacak ne yazık ki...


Lebon Pastanesi, 2015 yılında Karagözyan Vakfı ile yaşadığı sorun nedeniyle hakkında tahliye kararı verilmişti.

1 Temmuz 2014 tarihinde yürürlüğe giren yeni borçlar kanununun '10 yılı dolduran kiracı gerekçesiz olarak tahliye edilebilecek' maddesi nedeniyle Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki dükkânlar tahliye edilmişti.

Lebon Pastanesi son anda anlaşma sağlayarak ve yeniden kontrat yaparak kalabilmişti.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU