Tanrıkulu'ndan 28 Şubat davasından tutuklanan 14 general için Erdoğan'a af çağrısı

"Yetkisini kullanırsa toplumda bir vicdan ortaklığı da yaratmış olur"

28 Şubat davasında alınan müebbet hapis cezası kararları Yargıtay tarafından onandı. Hükmün kesinleşmesinin ardından davada yargılanan 14 sanık hakkında infaz süreci başlatıldı. Emekli Orgeneraller Çevik Bir ve Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu sanıklar gözaltına alınarak cezaevine gönderildi. Cezaevine gönderilen generallerin rütbeleri de sökülecek.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar'a konuşan generellerin avukatlarından olan Aykanat Kaçmaz, 14 ismin de ciddi sağlık sorunları ile hapse girdiklerini söyledi.

 Kaçmaz, "Oldukça küçük, hücre olmayan tek kişilik koğuşlarda kalıyorlar. Önümüzdeki günlerde de kalma sistemlerinin değiştirileceğine dair bilgi aldık. Muhtemelen gruplandırarak kalacaklar" diye konuştu.

Tanrıkulu: İnfazın ertelenmesi lazım

TBMM İnsan Hakları Komsiyonu Başkanvekili ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, sosyal medyadan yaptığı canlı yayında tutuklu generaller için çağrıda bulundu.

"Hepsi hasta ve yaşlı, cezaevlerinde kalmaması lazım. Benim de kişisel görüşüm bu" diyen Tanrıkulu, tutuklu generallerin hastalıklarını belgelediklerini,  yürüme  zorluğu çektiklerini ve kendi başlarına yaşamlarını idame ettirebilecek durumda olmadıklarını belirterek infazının ertelenmesi çağrısında bulundu.

"Mağduriyetleri sadece siz mağdur olduğunuz zaman değil; her zaman gündeme getirmelisiniz"

Tutuklanan generallerin cezalarının ertelenmesi yönünde çağrıda bulunan yurttaşlara da seslenen Sezin Tanrıkulu, "14 generalden önce de MST TV'de ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onlarca kez cezaevinde bulunan yaşlı tutuklulara ilişkin olarak taleplerde bulundum. Yaşlı olduklarını, cezaevinde kalmamaları gerektiğini ifade ettim ama sizlerden tek bir destek görmedik bugüne kadar bu yurttaşlarımız için. Dolayısıyla şunu ifade etmeye çalışıyorum;  mağduriyetleri sadece siz mağdur olduğunuz zaman değil, her zaman gündeme getirmelisiniz. Sadece kendiniz için değil, herkes için "Adalet" istemelisinizDolayısıyla evet 14 general ile ilgili olarak mutlaka ama mutlaka infazın durdurulmasına karar verilmelidir ama ondan önce burada aylardır çağrısını yaptığım yaşlı tutuklular bakımından da  hasta tutuklular bakımından da herkesin ortaklaşması gerektiğini bir kez daha burada ifade ediyorum" dedi.

Erdoğan'a af çağrısı

Hükmü kesinleşenler bakımından cezanın ortadan kaldırılmasının 3 yolu olduğunu belirten CHP’li Tanrıkulu, "Birincisi yargılanmanın yenilenmesi yoludur yani yeni bir delil ortaya çıkarsa yargılamanın yenilenmesi yoluna başvurulur, eğer mahkeme ciddi görürse bu delili infazı durdurur ve yeniden yargılama yapar, hükmü kaldırabilir. Diğer iki yol ise, genel af ile özel aftır. Genel af, Türkiye Büyük Millet Meclisinin yetkisi dahilindedir. Özel af ise, Cumhurbaşkanına aittir. Cumhurbaşkanının, hükmü kesinleşenler bakımından tabiki bu yetkisini kullanma durumu var, kullanabilir. Geçmişte Cumhurbaşkanları kullanmıştı" dedi.

"Cumhurbaşkanı da bu yaşlı tutuklular bakımından suç ayrımı yapmaksızın, adli tıp raporlarını ve hastane raporlarını dikkate alarak bu yetkisini kullanabilir" diyen Tanrıkulu, Erdoğan’a şöyle seslendi:

“İnfazın durdurulmasını beklemeden eğer yaparsa böyle bir girişimi ve yetkisini kullanırsa toplumda bir vicdan ortaklığı da yaratmış olur. Buradan seslenmiş olayım kendisine"

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU