Çin'deki sel felaketinde yetkililerin 139 ölümü birden gizlediği ortaya çıktı

Temmuzda meydana gelen olayda ölü sayısı 398 olarak güncellendi

Devlet Konseyi, Henan'daki selden kaynaklanan ekonomik kaybın 120 milyar yuanın (yaklaşık 255 milyar TL) üzerinde olduğunu bildirdi (AFP)

Çin Devlet Konseyi, Henan eyaletinde Temmuz 2021'de yaşanan sel felaketinde çok sayıda ölümün gizlendiğini bildirdi.

Konseyin cuma yaptığı açıklamaya göre hem yerel düzeydeki hem de eyaletteki yetkililer 139 ölümü kasten gizledi. Olayla ilgili 8 kişi tutuklanırken 89 kişi disiplin cezasına çarptırıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Henan'da 17-23 Temmuz'daki şiddetli yağışların ardından sel meydana gelmişti. Bazı şehirlerde yollar göle dönmüştü. Eyalet başkenti Çengçou'da yıllık yağış ortalamasına neredeyse eşit bir şekilde metrekareye 600 milimetreden fazla yağmur yağmış ve metroyu su basmıştı.

Felakette ölenlerin sayısının 99 olduğu açıklandıktan sonra birkaç gün boyunca sayılarda güncelleme yapılmamış, daha sonra 302 kişinin yaşamını yitirdiği ve 50 kişinin kaybolduğu bildirilmişti.

Devlet Konseyi ise her gün rapor hazırlaması gereken yetkililerin selde ölenlerin veya kaybolanların sayısını gizlediğini ya da geç bildirdiğini açıkladı.

Olayda toplamda 398 kişinin yaşamını yitirdiği duyuruldu. Bu kişilerin yüzde 95'inin Çengçou'da öldüğü yazıldı.

Rapora göre yetkililer, meteoroloji müdürlüğünün yaptığı uyarıları görmezden geldi. Bunun sonucunda felakete acil müdahalede yavaş kalındı. Devlet Konseyi, yetkililerin görevlerini ihmal ettiği sonucuna vardı.

Ayrıca yetkililerin yaşamını yitirenlerin aileleri için ayrılan fonu da yasadışı şekilde kullandığı bildirildi.

 

Independent Türkçe, The Guardian, Sixth Tone

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU