Microsoft, Windows 11'i hazırlarken insanların "zevkle" ilgili beyin aktivitelerini izlemiş

Panos Panay, The Independent'a yaptığı açıklamada, "Yaptığımız şey, insanları yeni ürünlerin önüne oturtmak... sonra da sorular sorup temelde düşünceyle duyguyu ilişkilendirmek" dedi

(AFP)

Windows baş ürün yetkilisi Panos Panay, The Independent'a yaptığı açıklamada, Microsoft'un Windows 11'i kullanırken aldıkları "zevki" kaydetmek için insanların beyinlerinde ölçüm yaptığını belirtti.

Şirket, beraberinde yeni bir kullanıcı arayüzü ve başlat menüsü, Xbox oyunlarıyla daha iyi entegrasyon ve diğer bazı özelliklerle gelen yeni işletim sisteminin lansmanını bu hafta gerçekleştirmişti.

Panay, "Kelimenin tam anlamıyla, beyni ölçümleyeceğimiz, zevki ölçümleyeceğimiz noktaya kadar tekrar ediyoruz. Temel olarak, insanların ürünü her ayrıntısına kadar kullanırken nasıl hissettiklerini (ve) bunların nasıl bir araya geldiğini ölçüyoruz" dedi.

Yaptığımız şeyde insanları yeni ürünlerin önüne oturtuyoruz, onlar da ürünleri kullanıyor. Sonrasında sadece, bilirsiniz, (beynin) 'Bu zevk verici, bu harika, iyi hissettiriyor' dediği birçok farklı bölgesini ölçüyoruz. Sonra sorular soruyor ve temelde düşünceyle duyguyu ilişkilendiriyoruz.

Microsoft'un İnsan Faktörleri ekibi veya Microsoft internet sitesinde tanımlandığı şekliyle "insan verileri departmanı", insan beyninin Windows 11'e tepkisinin ölçülmesinden sorumluydu. Ayrıca, Microsoft'un Xbox kumandası ve HoloLens sanal gerçeklik gözlüğü gibi diğer ürünlerinin geliştirilmesinde de kendilerinden istifade edildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Microsoft, "çeşitli ışıklandırma ortamlarının simülasyonu için... insan boyutundaki bir ışık kutusu" aracılığıyla şirketin "insan hareketini bir milimetreden daha kısa mesafeye kadar ölçebilen ve ayrıntılı görüntüleri milimetrenin altında doğrulukla tarayabilen biyomekanik izleme cihazlarına" erişimi olduğunu belirtiyor.

Mart 2021'de pandemi sırasında, ekip insanların nasıl çalıştığına dair bir araştırma yürütüyordu. Bu mesele, video konferans yazılımı Teams'in bütünleşik olması ve uygulamalar arasında hızlı geçiş sağlayan Snap Groups gibi her iki yeni özellikte de kendini gösteren Windows 11'in yeniden tasarımında ön planda yer alıyordu.

Microsoft tarafından paylaşılan bir blog yazısında, "Microsoft'un İnsan Faktörleri Laboratuvarı, yeni uzaktan ve hibrit çalışma çağının acil sorunlarından biri olan yorgunluğu gidermek için bir çözüm bulma arayışındaydı" dendi. 14 kişinin çeşitli toplantılara katılarak beyinlerindeki elektriksel faaliyetlerin izlenmesi için elektroenselogram (EEG) cihazları giydiği kaydedildi.

Microsoft'un İnsan Faktörleri Merkezi Ergonomi Direktörü Edie Adams, "İnsan faktörlerinin temel görevi, insanların belirli bir durumda ne yaptığını yeterince anlayabilmektir" dedi.

Ürünlerimizin bu ihtiyaçları karşıladığından emin olabilmemiz için tüm bu farklı yönleri anlamamız gerekiyor.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

independent.co.uk/life-style

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU