Alman hükümetinden Lufthansa’ya 9 milyar euroluk kurtarma paketi ve yüzde 20 hissedarlık

Lufthansa’dan yapılan açıklamada, Alman hükümetiyle yapılan görüşmelerde üzerinde anlaşılan kurtarma paketinin onaylandığı ve Lufthansa’nın Yönetim Kurulu’nun da paketi desteklediği belirtildi. Ancak son karar Avrupa Birliği Komisyonu'nun...

Fotoğraf: AFP

Almanya’da hükümetin oluşturduğu Ekonomik İstikrar Fonu (WSF), koronavirüs salgını nedeniyle zor durumda kalan Alman hava yolu firması Lufthansa için 9 milyar euroluk kurtarma paketini onayladı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Lufthansa’dan yapılan açıklamaya göre kurtarma paketi, Alman hükümetinden şirkete sermaye takviyesini içeriyor. WSF, her biri 2,56 euro nominal değerde olan şirketin yüzde 20’lik hissesini (veya 300 milyon euro karşılığını) devralacak. Üçüncü bir tarafın şirketi devralması söz konusu olduğunda bu oran, yüzde 25+1 hisseye çıkabilecek. 

Bunun yanı sıra  WSF’den şirkete 4,7 milyar eurosu özkaynak olmak üzere 5,7 milyar euroluk sermaye katkısı da yapılacak.

Açıklamada, Lufthansa’yı istikrara kavuşturacak önlemlerin Alman Kamu Kalkınma Bankası (KfW) veya özel bankaların katılımıyla 3 milyar euroluk ve üç yıl vadeli bir sendikasyon kredisi ile desteklendiği belirtilerek, bunun da yetkili kurumların onayına bağlı olduğu ifade edildi.

AB de onaylarsa diğer Avrupalı havayolu şirketleri ne olacak? 
 
Alman havacılık devinin açıklamasına göre WSF, Lufthansa’daki hisselerini 2023 sonuna kadar satmayı planlıyor. 

Söz konusu kurtarma paketinin AB Komisyonu tarafından da onaylanması gerekiyor. Ancak Bloomberg’in ulaştığı kaynaklara göre Komisyon’un bazı endişeleri var. 

İsmini vermek istemeyen Brüksel yetkilileri, anlaşmanın rekabeti bozacağını ve Ryanair gibi rakiplerin dava açılabileceğini aktardı. 

Almanya’nın Lufthansa’ya desteğinin Avrupa Birliği yönetiminde onaylanmasının haftalar alabileceğini söyleyen yetkililere göre Alman havacılık devinden ülkedeki uçak sayısını azaltması da istenebilir. 

Bloomberg’in ulaştığı kaynaklar, Muhafazakar Parti’nin milletvekilleriyle bir toplantı gerçekleştiren Başbakan Angela Merkel’in “Lufthansa’yı korumak için hükümetin mücadele edeceğini” söylediğini aktardı. 

Hisseler yüzde 7,03 değer kazandı

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, konuya ilişkin değerlendirmesinde, kurtarma paketinin hem Lufthansa’nın ve hem de Alman vergi mükelleflerinin ihtiyaçlarını dikkate alan “çok iyi bir çözüm” olduğunu belirtti.

Scholz, yaptığı açıklamada, Lufthansa’ya sağlanan desteğin “sınırlı bir süre” olduğunu vurgulayarak, şirket istikrara kavuştuğu zaman devletin hissesini az bir karla satmayı umut ettiğini ifade etti.

Öte yandan, Lufthansa'nın Frankfurt Borsası'nda işlem gören hisseleri bugün yüzde 7,03 değer kazanarak 8,56 eurodan kapandı.Independent Türkçe, Bloomberg, AA

DAHA FAZLA HABER OKU