ABD Dışişleri: Türkiye'ye daha fazla yaptırım gelebilir, bu konuda takvim yok

Dışişleri Sözcüsü: NATO üyesine yaptırım uygulamak çok çok ciddi bir durum

Fotoğraf: Reuters

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasına ilişkin, "Daha fazla yaptırım gelebilir. Açıkçası S-400'lerin operasyonel hale getirilmemesini istiyoruz, amacımız bu." dedi.

Pompeo, Amerikan Bloomberg kanalına Türkiye'nin Rusya'dan S-400 sistemi alması ve olası yaptırımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Konuya dair değerlendirmelerin devam ettiğini belirten Pompeo, Türkiye'nin teslim almaya başladığı S-400'lerin aktif hale getirilmesini "kabul edilemez bir adım" olarak nitelendirdi. 

Ankara'ya uzun zamandır S-400 ve F-35'lerin uyumsuz olduğunu anlattıklarını ifade eden Pompeo, "Bu sistemin (S-400) bir kısmını teslim aldılar, Türklerin bunu tekrar gözden geçirmesini istiyoruz." dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus da Türkiye'ye Rusya'dan S-400 savunma sistemi alması gerekçesiyle yaptırım uygulanması konusunda zaman sınırlaması olmadığını belirtti. 

Ortagus, "Bu zamana kadar attığımız adımlar oldukça önemli. NATO üyesine yaptırım uygulamak çok çok ciddi bir durumdur. Başkan ve Bakan, CAATSA yaptırımları konusunda karara vardığında gerekli açıklamayı yapmaktan mutluluk duyarım." diye konuştu

"Kazan-kazan yoluna bakıyoruz"

Cumhuriyetçi Partinin kıdemli senatörlerinden Lindsey Graham da konuya ilişkin Twitter'dan yazılı açıklama yaptı. 

Graham, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Türkiye'nin S-400'leri aktif hale getirmesi sonucunda ilişkilerimize zarar gelmesinin önüne geçebilecek bir yol bulmalıyız. Türkiye noktasında kazan-kazan yoluna bakıyoruz, kaybet-kaybet değil. Müttefikimiz Türkiye ile Serbest Ticaret Anlaşması'nı müzakere ederek daha güçlü bir ilişki kurabileceğimizi umuyorum. Bu, ekonomilerimizi bütünleştirecek ve her iki ulus için de bir kazan-kazan anlamına gelecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li Senatör Lindsey Graham hakkında 14 Temmuz'da yaptığı açıklamada "Bu zat, Türkiye düşmanı olan bir zattır. Böyle bir zatın, senatoya getirmiş olduğu bu tehdit, Türkiye ile ABD ilişkilerini adeta bozmaya yönelik hesapsız bir tehdittir. Ben inanıyorum ki Sayın Trump bu oyuna gelmeyecektir." demişti.

Graham 18 Ocak'ta Türkiye'ye yaptığı ziyarettte Beştepe'de Cumhurbaşkanı ile bir araya gelmiş, ikili piyanist Fazıl Say'ın Cuma akşamı Ankara'da düzenlenen Truva Sonatı konserini birlikte izlemişlerdi.

Graham, Temmuz başında ABD büyükelçiliği ziyaretinde S-400'lerin aktive edilmemesi ile CAATSA yaptırımlarının etrafından dolaşılabileceğini söylemişti.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU