Burkina Faso tarihinde yeni bir sayfa açmak isteyen darbeci yarbay Damiba kimdir?

Fransa'da adli tıp yüksek lisansını tamamlayan Damiba, terör karşıtı bir kitap da yayımlamıştı

Batı Afrika ülkesinde düzenlenen darbeye kadar Yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba medyada tanınan bir isim değildi (AP)

Burkina Faso'da hafta başında düzenlenen darbenin ardındaki Yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba kimdir?

Pazartesi günü ordu, Cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kabore'yi gözaltına alarak yönetime el koymuştu.

RTB ulusal televizyonundan okunan darbe bildirisinde cuntacılar kendilerini Yurtsever Koruma ve Restorasyon Hareketi olarak tanımladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hareketin lideri 41 yaşındaki Damiba adına okunan bildiride, Kabore'nin ülkeyi bir arada tutma ve artan güvenlik kriziyle başa çıkma hususlarında yetersiz kaldığını savunuldu.

Açıklamada hareketin "Makul bir zaman içinde anayasal düzeni yeniden tesis edeceği" belirtildi.

Ülkedeki güvenlik durumunun ve El Kaide'yle IŞİD militanlarına karşı savaşta orduya yeterli kaynağın ayrılmaması nedeniyle son aylarda Kabore hükümetine karşı protestolar düzenlenmişti.

Fransız haber ajansı AFP'ye göre Batı Afrika ülkesinde 2015'ten bu yana İslamcı militanların saldırıları yüzünden hayatını kaybeden kişi sayısı 2 binden fazla.

Fransa'da adli tıp yüksek lisansını tamamladı

Damiba, 2017'de Fransa'nın başkenti Paris'teki prestijli Askeri Okul'dan mezun oldu.
 


Ayrıca Ulusal Sanat ve Ticaret Konservatuarı'ndan adli tıp dalından yüksek lisans derecesi kazandı. Buna ek olarak savunma yönetimi, komuta ve strateji alanlarında da diploması bulunuyor.

Terör karşıtı kitap yayımladı

Damiba, haziranda "Batı Afrika Orduları ve Terörizm: Belirsiz Cevaplar?" (Armées ouest-africaines et terrorisme : Réponses incertaines ?) başlıklı terörizm üzerine bir kitap da yayımladı. Yayınevinin paylaştığı bilgilere göre kitapta Batı Afrika'daki terör sorunu değerlendirliyor.

Başkentte askeri birliklerin başına atandı

Damiba 3 Aralık'ta başkent Ouagadougou dahil ülkenin doğusunda düzenlenen terör karşıtı operasyonlara liderlik etmesi için 3. Askeri Bölge'de görevlendirildi.

Söz konusu atama, dönemin Cumhurbaşkanı Kabore tarafından, kasımda Inata kasabası yakınındaki altın madenine düzenlenen saldırıda 57 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından yapıldı.

Bu görevden önce Damiba 2015-2019 arasında kuzeydeki Sahel Bölgesi'nde farklı terör karşıtı operasyonlarda yer aldı.

Ordudan bağımsız işleyen Başkanlık Güvenlik Birliği (Regiment of Presidential Security) adlı askeri grupta 2003-2011 arası komutanlık yapan Damiba, ekibin 2015'teki darbe girişimineyse karşı çıktı.Independent Türkçe, Reuters, France 24, RFI

Derleyen: Yasin Sofuoğlu

DAHA FAZLA HABER OKU