"Güvercin yarışı tarihindeki en feci günde" binlerce kuş kayboldu

Güvercin yetiştiricisi, "Konuştuğum yetiştiricilerin çoğu atmosfer koşullarını suçluyor. Muhtemelen bulutların üzerinde bir Güneş fırtınası atmosferde statik elektrik yarattı" dedi

Nottinghamshire'da bulunan Workshop bölgesindeki Kilton Ormanı Gösteri Alanı'nda binlerce yarış güvercini serbest bırakıldı (Oli Scarff / AFP)

"Şimdiye kadarki en feci yarış günlerinden biri" olarak adlandırılan bir günde, yaklaşık 5 bin güvercin kayboldu.

Cumartesi günü yaklaşık 9 bin kuş, Birleşik Krallık'taki Peterborough'dan havalanarak North East'e doğru yola çıktı. Normalde üç saatlik bir yarış olacaktı ama güvercinlerin yarısından fazlası hâlâ North East'e ulaşmadı.

The Sun'a konuşan güvercin yetiştiricisi Richard Sayers "Tarihimizdeki en feci yarış günlerinden birini yaşadık" dedi.

Konuştuğum yetiştiricilerin çoğu sorunun hava koşullarından kaynaklandığını düşünüyor. Muhtemelen bulutların üzerinde bir güneş fırtınası atmosferde statik elektrik yarattı ama kimse tam olarak ne olduğunu bilmiyor.

Posta güvercinleri yön bulmak için Dünya'nın manyetik alanını kullanır fakat jeomanyetik bir fırtına yön algılarını bozabilir.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yetiştiriciler yüzlerce güvercinin yarış kulüplerine dönmediğini söyledi. Kimlik halkaları olan güvercinleri gören herkesin, hayvanların yollarına devam etmesine izin vermeden önce onlara yiyecek ve su vermelerini ve dinlenmelerini sağlamalarını istediler.

Kraliyet Güvercin Yarışı Derneği'nden Ian Evans, gazeteye şunları söyledi:

Çabucak çok sıradışı bir şey yaşandığının farkına vardık.

Böyle bir şeyi hiç duymadım.

Görünüşte hava koşulları iyiydi. Fakat yarışta binlerce kuş geri dönmedi.

Yön bulma yeteneklerini bozan bir şey oldu.

Yaşananların Güneş rüzgarı hareketliliğiyle ilgisi olabileceğini düşünüyoruz.

Evans, Portekiz ve Belçika'dan da ağır kayıplı benzer haberler aldıklarını söyledi.

Yarış derneği, olağandışı Güneş hareketliliğinin jeomanyetik bir fırtınaya neden olup olmadığını öğrenmek için Meteoroloji Dairesi'yle görüşüyor.

Evans "Elbette kuşların çoğunun belirli bir süre içinde eve dönüş yolunu bulmasını umut ediyoruz" dedi.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU