CHP Grup Başkanvekili Altay: Hiç kimse ve hiçbir ülke Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı'na ayar veremez

Altay, Charlie Hebdo dergisinde yer alan karikatüre ilişkin olarak değerlendirmede bulundu

Fotoğraf: AA

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Charlie Hebdo dergisinde yer alan karikatüre ilişkin olarak, "Hiç kimse ve hiçbir ülke Türkiye Cumhuriyeti'ne, aziz milletimize, Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı'na ayar veremez, had bildiremez ve hakaret edemez. Ettirmeyiz. Kabul etmeyiz" dedi. 

Altay, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin bu akşam huşu içerisinde Mevlit Kandili'ni, yarın da coşku içerisinde Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayacağını ifade ederek, cumhuriyeti kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah ve yol arkadaşlarına şükranlarını dile getirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İktidarın, salgın tedbirleri konusunda sadece milli bayramlarda yüksek refleks gösterdiğini savunan Altay, "Bunu da cumhuriyet sevgisinin yoksunluğu, cumhuriyeti gereği gibi idrak edememenin zafiyeti olarak görüyoruz" diye konuştu.

"AK Parti içinde ve üst yönetiminde cumhuriyetin icaplarına uymaktan imtina eden ve içselleştirmeyen, cumhuriyete şaşı bakan insanlar var" görüşünü savunan Altay, "Onların durumuna üzülüyorum. 83 milyon cumhuriyetimizi ve Büyük Atatürk'ü içselleştirmiştir, benimsemiştir. Büyük Atatürk'ün bize bıraktığı bu güzel, kutlu emanete 83 milyon olarak sonuna kadar sahip çıkacağız" ifadelerini kullandı.

CHP'li Altay, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda bütün CHP il ve ilçe başkanlarının Atatürk anıtına çelenk koyarak, minnet ve şükranlarını dile getirmek için meydanlarda olacaklarını söyledi.

Valilere ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya seslenen Altay, "Cumhuriyetle didişmeyin. Cumhuriyet Bayramı'nda aklınıza gelen Kovid-19 ile mücadele konusunda, daha evvelden yapmanız gereken bir sürü işi layıkıyla yapın. İçişleri Bakanı yardımcısının, bakanlık sözcüsünün, bir bürokratın görevinin seçilmişlere, belediyelere ve medyaya hadsizlik yapma haddi ve hakkı olmadığının altını çizmek istiyorum. 'Cumhuriyet sevgisini Atatürk düşmanlarından öğrenecek değiliz.' diyen İsmail Çataklı'nın, o Atatürk düşmanlarının kim olduğunu da kamuoyuyla paylaşması gerekir" dedi.

“Yanlıştan dönülmesi zaruret"

Altay, Sağlık Bakanlığının sağlık çalışanlarına yönelik son genelgesini "ucube" olarak nitelendirerek, genelgenin, sağlık çalışanlarının Kovid-19 salgınıyla mücadelesine verilebilecek zararın en büyük belgesi olduğunu öne sürdü. Altay, "Anayasa'nın 18. maddesi kimsenin zorla çalıştırılamayacağına hükmediyor. Her vesileyle yaptıkları gibi Anayasa'yı yere atıp çiğnemekten zevk alan yürütme organıyla karşı karşıyayız" şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanlığının, döner sermaye gelirlerinden bir ambulans şoförüne aylık 7 lira, acil servis doktoruna ise 32 lira performans ödemesi yaptığını belirterek, "Yazıklar olsun öyle devlete. Hastane döner sermayesinin parası nerede? Sayıştay raporları 'Döner sermaye gelirinin, hastaneyi işleten şirketin elektrik, su, doğal gaz ve benzeri giderlerine aktarıldığı tespit edilmiş.' diyor. Bunun tam adı kepazeliktir. Hükümeti bir parça sağduyuya, izana davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"Karikatürler edepsizliktir ve aşağılık ötesidir"

CHP Grup Başkanvekili Altay, Fransa ile yaşanan gerginliğe de değinerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

Hiç kimse ve hiçbir ülke Türkiye Cumhuriyeti'ne, aziz milletimize, Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı'na ayar veremez, had bildiremez ve hakaret edemez. Ettirmeyiz. Kabul etmeyiz. En yüksek refleksi, tepkiyi, geçmişte olduğu gibi parlamentoda ve bütün meşru zeminlerde gösteririz. Ayrıca hiç kimsenin, hiçbir ülke ve hiçbir devlet başkanının, medya organının İslam dinine ve onun Peygamberine, başka dinlere ve peygamberlere hakaret etme küstahlığı olamaz. İslam'da reform, Macron'un işi değildir. İslam'da reform talebinin Macron gibi birinden gelmesi, densizliktir, aymazlıktır, hadsizliktir. Herkes haddini bilecek. Karikatür bile olsa, kutsala, insanların kişilik haklarına saldırıyı, saygısızlığı düşünce özgürlüğü olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Yüce Peygamberimiz ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na ilişkin karikatürler edepsizliktir ve aşağılık ötesidir.

Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik saldırıların kendilerini üzdüğünü ve bunları asla kabul etmediklerini vurgulayarak, "Dış politikaya TBMM'yi paydaş yapmasını tekrar tavsiye ediyorum" diye konuştu.

Ne olmuştu? 

Fransa ile birçok Müslüman ülkenin arasında krize neden olan Hz. Muhammed'in karikatürlerinin yayınladığı Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın karikatürünü paylaşmıştı:

Twitter hesabından çarşamba günkü (28 Ekim 2020) baskısının paylaşan Charlie Hebdo, derginin ilk sayfasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan bir karikatür yayınlamıştı.

Karikatürde, "Erdoğan özelde çok komik" şeklinde bir ifade de yer almıştı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU