Filipinler bu kez 6.8’le sallandı

Ekim ayında 6,6 ve 6,5 büyüklüğündeki depremlerle sarsılan Filipinler'de 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İlk bilgilere göre 1 kişi hayatını kaybetti. Yıkılan binalarda ise kurtarma çalışmalarının sürdüğü açıklandı

Filipinler'de ekim ayında yaşanan iki deprem 23 can almıştı / Fotoğraf: AA

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nden yapılan açıklamada, Filipinler’in Mindanao Adası'nda 6.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Merkez üssü Davao del Sur bölgesine bağlı Magsaysay kasabasının 5 kilometre güneydoğusu olan depremin, yerin 28,2 kilometre altında kaydedildiği belirtildi.

Depremde en az 1 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı, pek çok binanın hasar gördüğü bildirildi. Davao del Sur Kamu Basın Ofisinden yapılan açıklamada, Matanao kasabasında 6 yaşındaki bir kız çocuğunun yaşamını yitirdiği ifade edildi.

Enkazda arama çalışmaları sürüyor

Davao del Sur Valisi Douglas Cagas, DZMM radyosuna yaptığı açıklamada, Padada kasabasında, içinde kaç kişinin olduğu henüz bilinmeyen 3 katlı bir binanın çöktüğünü kaydetti. Cagas, depremin ardından enkaz altında kalanlar için arama kurtarma çalışmalarının başlatıldığını ifade etti. 

Matanao Belediye Başkanı Vincent Fernandez, depremde iki katlı belediye binasında ağır hasar meydana geldiğini dile getirdi. Depremin ardından birçok artçı sarsıntı olduğunu aktaran Fernandez, bölgede son zamanlarda yaşanan depremler nedeniyle çok sayıda binanın temelinin zayıfladığını ve tahliye merkezleri olarak kullanılabilecek pek çok binada hasar oluştuğunu sözlerine ekledi.

Davao del Sur bölgesinde bazı şehir ve kasabalarda deprem nedeniyle elektrik kesintisi yaşandığını belirten yetkililer, bölgedeki okul binalarında hasar tespiti yapılması için yarın eğitime ara verildiğini duyurdu. Filipinler Volkan Bilimi ve Sismoloji Enstitüsü ise depremin büyüklüğünün 6,9 olduğunu açıkladı.

Depremin ardından tsunami uyarısı yapılmadı.

2 depremde 23 kişi hayatını kaybetmişti

Filipinler’in Mindanao Adası'nda 29 ve 31 Ekim'de meydana gelen 6,6 ve 6,5 büyüklüğündeki depremlerde Davao del Sur, Cotabato ve Sultan Kudarat bölgelerinde 23 kişi hayatını kaybetmiş, 417 kişi yaralanmıştı.

AA

DAHA FAZLA HABER OKU