ÖSYM Başkanı: Sınavlarda anahtar, ulaşım kartı ve toka serbest olacak

Prof. Dr. Halis Aygün YKS'de değişiklik olmayacağını soruların geçen yılki gibi olacağını söyledi

Fotoğraf: AA

Artık Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) yaptığı sınavlarda anahtar, toka, piercing, başörtüsü için kullanılan her türlü toplu iğne ve ulaşım kartı serbest olacak.

Hürriyet gazetesinden Nuran Çakmakçı’ya konuşan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, “Bu yasaklarla özellikle ev anahtarı ve ulaşım kartı gibi belgeleri kimseye bırakamayacaklarından adayları sınav sonuna kadar bekleyecek birisi olmak zorundaydı. Toplu ulaşımı kullanarak da sınav binalarına ulaşma ve dönüş noktasında sorun yaşanmaması amacıyla ve olabilecek sıkıntıları en aza indirmek için böyle bir çalışma yaptık” dedi.

Yasak uygulanırken sınava girecekler ya bir yakını ile sınavın yapılacağı okula gitmek ya da okulun yanında telefon, anahtar için tezgah açan emanetçilere güvenmek zorundaydı.

Ancak diğer yasaklar sürüyor. Sınav yerlerine girişte adayların ve sınav görevlilerinin üzeri elle veya dedektörle aranmaya devam edecek. Her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah, çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth gibi cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş gibi metal içerikli eşyalar ve elektronik/mekanik cihaz, müsvedde kâğıt, defter, ders notu, kitap, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar, cetvel, pergel, açıölçer ve benzeri araçlar sınav binasına kesinlikle alınmayacak. 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) değişiklik yok

ÖSYM Başkanı Prof. Aygün, YKS sisteminde bu yıl değişiklik ya da yeni bir düzenleme öngörülmediğini de söyledi. Aygün, yeni sistem belli bir süre uygulandıktan sonra ortaya sorunlar çıkarsa yeniden değerlendirme sonucunda iyileştirmeler yapılabileceğini ifade etti.

Prof. Aygün, Temel Yeterlilik Testi uygulamasıyla bilgiyi ezbere dayalı bir yaklaşım yerine, muhakeme, anlama ve çıkarımda bulunabilme yaklaşımıyla ölçtüklerini belirtti. Bu yılki soruların da geçen yılki sorular gibi olacağını vurguladı. 
 

DAHA FAZLA HABER OKU