Morales’in istifasına neden olan Bolivya polisi “barış ayini” yaptı

Bolivya'da polis muhalefeti destekleyerek devlet başkanı Evo Morales'in istifasının yolunu açmıştı. Meydana inen polis başkentte "barış ayini" yaptı

Bolivya polisi, siyasi muhalifleri desteklemişti / Fotoğraf: AA

Bir süredir protesto gösterilerine sahne olan Bolizya'nın başkenti La Paz’daki olaylar, devlet başkanı Evo Morales’in istifası sonrası duruldu.

Siyasi muhalefeti destekleyerek Morales'in istifasına giden yolu açan polisler başkentte, "ülkeye barış gelmesi için" ayin düzenledi.

Kent merkezindeki Avaroa Meydanı’nda düzenlenen ayine, geçici hükümetin La Paz'daki polislerin komutanı olarak atadığı Rodolfo Antonio Montero, polisler ve bölge sakinleri katıldı.

“Birbirimizden nefret etmeyi bırakalım”

Montero, burada yaptığı konuşmada, "Birbirimizden nefret etmeyi bırakalım, çocuklarımızı ve torunlarımızı düşünelim, artık geçmişe bakmayalım, hepimiz kardeşiz. Bolivya'ya barışın gelmesini diliyorum" ifadelerini kullandı.
 

Bolivya Ayin AA.jpg
Fotoğraf: AA

 

Öte yandan Bolivya'daki geçici hükümet, istifa eden Devlet Başkanı Evo Morales’in partisi Sosyalizm Hareketi'nin (MAS) "şiddet eylemlerini örgütlediği" iddia edilen parlamento üyelerini tutuklamayı planlıyor. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Seçimlerde hile yapıldığı iddiasındaki muhaliflerin şiddet eylemlerine dönüşen protestoları ve ordunun baskısıyla Devlet Başkanı Evo Morales'in istifa ettiği, sonrasında Çokuluslu Yasama Meclisinin (ALP) üst kanadı Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı Jeanine Anez'in geçici devlet başkanlığına getirildiği Bolivya'da gösteriler ve şiddet olayları sürüyor.

“Morales’e bağlı vekiller şiddet eylemleri örgütlüyor”

Ülke basınındaki haberlere göre geçici hükümetin içişleri bakanlığına getirilen Arturo Murillo, "şiddet eylemlerini örgütlediği" iddia edilen MAS'a mensup milletvekili ve senatörlerin isimlerinin ellerinde olduğunu öne sürdü. 

Bakan Murillo, bu isimleri kısa süre içinde kamuoyuna açıklayacaklarını belirterek, söz konusu siyasilerin tutuklanmaları için Başsavcılıkta özel bir birim oluşturulacağını duyurdu. 

Ülkedeki protesto ve şiddet eylemlerine de değinen Murillo, Morales destekçilerinin Chochabamba, Santa Cruz vilayetlerinin kırsalındaki kentlerin yanı sıra başkent La Paz'ın bitişiğindeki El Alto'da da barikatlarla yol kapatmaya devam ettiklerini bildirdi. 
 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU