Hollanda, Irak'taki hava saldırısında sivilleri öldürdüğünü kabul etti

Hollanda, 2015'teki saldırıda en az 70 sivili öldürdü

Fotoğraf: AA

Hollanda Savunma Bakanlığı, 2015'te Irak'ın kuzeyinde IŞİD'e ait olduğundan şüphelenilen bomba üretim merkezine yönelik hava saldırısında ölen yaklaşık 70 kişiden bir kısmının sivil olduğunu kabul etti.

Hollanda Savunma Bakanı Anna Bijleveld-Schouten parlamentoya yazdığı mektupta, 2 Haziran gecesi ABD öncülüğündeki terörle mücadele operasyonlarına katılan Hollanda'ya air bir F-16 savaş uçağının bombardımanında IŞİD savaşçıları ve sivillerden oluşan yaklaşık 70 kişinin öldürüldüğünü söyledi.

Mektupta ölenlerden kaçının sivil olduğunun belirlenemediği açıklandı. 

Ancak ölenlerin sayısı konusundaki tahminlerin öncekilerden yüksek olduğu ve binada saklanan patlayıcıların neden olduğu ek patlamaların kısmi olarak ölü sayısının artmasına yol açtığı belirtildi. 

Mektupta bombalanan yerin 'endüstri alanı' olduğu belirtilerek "Hollanda'nın elindeki istihbarat sivil ölümlerini öngöremedi çünkü hedef yakınındaki bölgede siviller yaşamıyordu" dendi. 

Mektupta ayrıca "Bombardıman sonrası bir dizi daha büyük ek patlama oldu. Bunlar da benzer hedeflere yönelik önceki bombardımanlar düşünüldüğünde öngörülemezdi. Bu patlamalar diğer binalarda büyük hasara neden oldu." ifadeleri kullanıldı.

Hollanda'ya ait F-16'lar 2014 ile 2018 arasında IŞİD'le mücadele eden koalisyonun çalışmaları kapsamında Irak'ta 2100 hava saldırısı gerçekleştirdi.

 

Tükenmez Haber

DAHA FAZLA HABER OKU