Diyanet “hayvan etiği çalıştayı” toplayacak

9 Şubat’ta toplanacak çalıştayın çağrı metninde “Hayvanlara karşı geleneğimizde yer alan ahlaki hassasiyetten uzaklaştık” denildi

Çalıştayı İSAR Tıp ve Ahlak çalışma Grubu düzenliyor. Bir günlük çalıştayda “Batı ve İslam geleneğinde hayvan etiğinin felsefi, etik ve teolojik temelleri” ortaya konacak. Hayvanların eğitim ve deney amaçlı kullanımı etik olarak tartışılacak. 

Çalıştayın çağrı metninde “hayvanları her ne kadar ahlaki davranışları olan bir özne olarak görmesek de onları yapılanlardan etkilenen, acı duyan ve bizim menfaatlerimiz için yeri geldiğinde hayatını kaybeden, kendisine karşı ahlaki bir sorumluluğumuz bulunan canlı bir varlık olarak değerlendirmek zorundayız. Her ne kadar kendi geleneğimizde ve inancımızda hayvanlara karşı ahlaki hassasiyet önemli bir yer tutsa da bugün bu hassasiyetten ciddi bir şekilde uzaklaştığımızı tespit etmek mümkündür. Diğer taraftan özellikle bilimsel araştırmalarda konular oldukça kompleks bir hale gelmiş ve bu bağlamda hem klasik anlamda hem de modern anlamda hayvan ile ilişkilerimizi sorgulamamız gereği doğmuştur” denildi. 

TDV İslam Araştırmaları Merkezi’nde yapılacak çalıştaya “Hayvanları önemseyen, onların hayatımızda mühim bir yeri olduğuna ve onlara karşı sorumluluklarımızın varlığına inanan herkes” davet edildi. 
 

DAHA FAZLA HABER OKU