Davutoğlu’nun kurmayı: 15 Temmuz’da ‘Darbenin gidişine göre hareket edeceğim’ diyenler görevlerine devam ediyor

Musa Arat: Darbe gecesi sorgulanamayan yapı organizmaya dönüşerek bir vücut buldu

Fotoğraf: Reuters

Yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren ve geçen günlerde AK Parti’den ihracı istenirken istifasını sunan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurmaylarından Musa Arat, darbe girişimiyle ilgili dikkati çekici bir açıklama yaptı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Konya’nın yerel televizyonu Kanal 42’deki bir programda konuşan eski AK Parti Konya İl Başkanı Arat, 15 Temmuz ile ilgili olarak şunları söyledi:

Darbe girişiminin yaşandığı gece herkesin il ve ilçe başkanlıklarımızda toplanmalarını ve halkımızı bu hain kalkışmaya karşı isyana çağırmalarını istedim. Ama o gece talimatlarımıza uymayarak telefonlarımıza çıkmayanlar olduğu gibi ‘Darbenin gidişine göre hareket edeceğim’ diyenler oldu. Maalesef şu an o insanlar görevlerine devam ediyor. Darbe gecesi sorgulanamayan yapı organizmaya dönüşerek bir vücut buldu.

“Pelikan dosyasıyla Davutoğlu’nu istifaya zorladılar, Gül ve Varank’a aynı operasyon yapılıyor"

"Darbe sonrası FETÖ ile bağlantılı olabileceğini tahmin ettiğimiz kişileri kurcaladıkça bunlar bir araya gelmeye başladılar" diyen Arat, sözlerine şöyle devam etti:

Burada sermayenin gücü de devreye girdi. Sermayenin gücüyle ulusal bazı yayın kuruluşlarında gazeteciler teşkilatlandırıldı. Sosyal medya hesaplarında takipçi sayısı fazla olan kişiler yanlış bilgelendirildi. Sonrasında bize karşı karalama ve itibarsızlaştırmaya yönelik çalışmalar başladı. O dönemde yaşananları bir dosya halinde dönemin başbakanı Binali Yıldırım ve parti genel başkan yardımcılarımızla görüştük ama netice alamadık. O gece kimin nerde olduğu ve kimlerle konuştuğu devlet kayıtlarında vardır. Biz bunların ortaya çıkartılması husunda ısrar ettik. En sonunda bunlar pelikan dosyası altında bir dosya oluşturarak dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nu istifaya zorlayarak tasfiye ettiler. Günümüzde Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank’a yapılanlar aynı operasyonlardır.

AK Parti’nin kurucu kadroları arasında yer alan Musa Arat 27 Aralık 2014 tarihinde yapılan AK Parti Konya İl Kongresinde il başkanlığına seçilmişti. Musa Arat, 17 Ekim 2017 tarihinde bu görevinden, 18 Eylül 2019’da da partiden istifa etmişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU