Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılımda Türkiye için kritik sezon

Türkiye Süper Lig şampiyonu, Şampiyonlar Ligi direk katılımı için ön eleme tehlikesiyle karşı karşıya. Uzun bir süredir UEFA Kulüpler Sıralaması'nda 10. sırada yer alan Türkiye, Hollanda'nın hızlı yükselişiyle 11. sıraya geriledi

Sıralamada ilk 10 için Türkiye, Hollanda, Ukrayna ve Avusturya arasında kıyasıya bir yarış var.  Bu sezon oluşacak puan durumu 2021-22 sezonunu şekillendirecek / Fotoğraf: AA

Futbolda ülkelerin Avrupa kupalarına göndereceği takım sayısını ve bu takımların hangi turdan organizasyonlara başlayacağını belirleyen ülke puanı klasmanında Türkiye adına kritik bir sezon yaşanıyor. 

Uzunca bir süredir 10. sırada bulunan ve Şampiyonlar Ligi'ne direkt takım gönderebilmek adına sınırda yer alan Türkiye, Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi ilk hafta maçlarının ardından 11. sıraya geriledi.

Yeni Malatyaspor'un elemelerde Avrupa'ya veda etmesinin ardından grup maçlarına katılan dört Türk takımı, ilk hafta maçlarından sadece bir beraberlik çıkarabildi.

Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılan Galatasaray, A Grubu'ndaki ilk maçında deplasmanda Club Brugge ile karşılaştı. 

Brugge şehrindeki  Jan Breydelstadion'da oynanan karşılaşmadan sarı-kırmızılılar, golsüz beraberlikle ayrıldı.

 

Beşiktaş1 - AA.jpg
Beşiktaş, Slovan Bratislava karşısında uzatma dakikalarında yediği gollerle sahadan mağlubiyetle ayrıldı / Fotoğraf: AA

 

UEFA Avrupa Ligi'nde 3 maçta "0" puan

Türkiye'yi UEFA Avrupa Ligi'nde bu sezon temsil edecek Beşiktaş, Trabzonspor ve Medipol Başakşehir, gruplarındaki ilk karşılaşmalarını oynadı.

K Grubu'ndaki ilk maçında Slovakya ekibi Slovan Bratislava'ya konuk olan Beşiktaş, karşılaşmanın uzatma dakikalarında art arda yediği gollerle 4-2 mağlup oldu.

C Grubu'ndaki ilk maçında İspanyol Getafe'ye konuk olan Trabzonspor, yıldız futbolcuları Abdülkadir Ömür ve Caleb Ekuban'ın sakatlıkları gerekçesiyle kadroda olmadıkları karşılaşmayı 1-0 kaybetti. 

Geçtiğimiz sezon ligi ikinci sırada tamamlayarak UEFA Şampiyonlar Ligi elemelerinde Olympiakos'a elenerek UEFA Avrupa Ligi'nde mücadele etmeye hak kazanan Medipol Başakşehir, J Grubu'ndaki ilk maçında İtalyan Roma'ya deplasmanda 4-0 yenilerek, bu sezon Avrupa kupalarında oynadığı üçüncü karşılaşmadan da mağlubiyetle ayrıldı.

Buna karşın sıralamada sezona 12. sırada başlayan Hollanda, ön eleme turlarından itibaren Ajax, PSV Eindhoven, Feyenoord ve Az Alkmaar'ın aldığı puanlarla hızla yükselmeye başlarken, önce Avusturya'yı ardından Türkiye'yi geçmeyi başardı.    

 

Galatasaray-AA.jpg
Fotoğraf: AA


                
Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılım için kritik eşik 10. sıra

Geçen sezon değişen kurala göre klasmanda ilk dört ülke, UEFA Şampiyonlar Ligi'ne dörder takım gönderiyor.

Sıralamada 5 ve 6'ncılıkta yer alan ülkeler "Devler Ligi"ne 2 takımını direkt gönderirken, 7 ila 10. sıradaki ülkeler, sadece şampiyonları bu arenaya eleme oynamadan sokabiliyor.

Klasmanda 11. ülkenin de şansı büyük

Normalde ilk 10 dışında kalan ülkeler, "Devler Ligi"ne direkt takım gönderemiyor ancak statü gereği Şampiyonlar Ligi şampiyonu olan ekip, kendi liginde de Şampiyonlar Ligi bileti alırsa ekstra bir kontenjan açılıyor ve bu kontenjan da 11. ülkenin şampiyonuyla dolduruluyor.

Türkiye bu sezonu 11. sırada tamamlarsa Şampiyonlar Ligi'nde mutlu sona ulaşacak takımın, kendi liginde de "Kupa 1" vizesi almasını bekleyecek. 

Geçen son 20 yıla bakıldığında, Şampiyonlar Ligi'nde kupayı alan 17 takımın kendi liginde de "Devler Ligi" vizesini aldığı düşünüldüğünde, klasmanda 11. sırada yer alan ülke de büyük bir şansa sahip.

Klasmanda 12'nciliğe veya daha alta düşülmesi halinde ise Süper Lig şampiyonu, "Kupa 1" için ön eleme oynamak zorunda kalacak. 

 

Trabzonspor-AA.jpg
Fotoğraf: AA

 

Bu sezonki tablo 2021-22 sezonunu şekillendirecek

Ülke puanı hesaplamasında, sezon sonunda ortaya çıkan tablo, sıradaki değil bir sonraki sezonun belirleyicisi oluyor. 

Bu sebeple Türkiye, geçen sezonu 10. sırada bitirdiği için bu sezon Süper Lig'de şampiyon olacak takım için bir sıkıntı bulunmuyor. 

Dört haftası geride kalan Süper Lig'de sezon sonu ipi göğüsleyecek takım, "Devler Ligi"ne direkt katılacak. 

Bu sezonki ülke puanı, Süper Lig'de gelecek sezon (2020-21) şampiyon olacak ekibin akıbetini tayin edecek.

 

Beşiktaş - AA.jpg
Fotoğraf: AA

 

Türkiye'nin rakibi Hollanda, Ukrayna ve Avusturya

An itibarıyla klasmanda 11'inci sırada yer alan Türkiye'nin, 8'inci Belçika'yı geçmesi bu sezon için mümkün görünmüyor.

Aynı şekilde 13'üncü sırada yer alan ve Avrupa'da tek takımı kalan Çekya'nın da Türkiye'yi yakalama şansı yok denecek kadar az.

Belçika ve Çekya ile arasında onar galibiyetlik fark bulunan Türkiye’nin rakipleri Hollanda, Ukrayna ve Avusturya. Dört ülkenin de puanları birbirine çok yakın ve tek bir galibiyet, hatta tek bir beraberlik bile sıralamayı değiştirir nitelikte.

Türkiye ilk 10'da yer alabilmek için bu 3 rakibiyle kıyasıya bir mücadele yaşayacak. 

Türkiye ve Hollanda dörder, Ukrayna ve Avusturya üçer takımla yoluna devam ediyor.

 

Edin Visca - AA.jpg
Medipol Başakşehir'in Bosna Hersekli futbolcusu Edin Visca / Fotoğraf: AA

 

Ülke puanı

Ülke takımlarının o sezon içinde topladığı puanların, aynı sezonda o ülke adına yarışmalara katılan takım sayısına bölünmesi ile söz konusu ülkenin sezonluk puanı ortaya çıkıyor. Örneğin X ülkeden Avrupa kupalarına katılan 5 takım 30 puan toplarsa, bu ülkenin sezonluk puanı 6'dır.

Bu yöntemle yapılan son beş sezonun ortalamasıyla da ülke puanı oluşur ve ülkelerin Avrupa kupalarına göndereceği takım sayısı belirlenir.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Takımların ülke puanına katkısının hesaplanması

Gerek Şampiyonlar Ligi'nde gerekse Avrupa Ligi'nde ön eleme maçlarında her takım galibiyette 1, beraberlikte 0,5 puan alır. Grup aşamasından itibaren ise bu puanlar galibiyette 2'ye, beraberlikte 1'e yükselir.

Her iki ligde de çeyrek final, yarı final ve final oynayan takımlar birer ek puan (bonus) daha kazanır.

Şampiyonlar Ligi'nde boy gösteren takımlar için ekstra puanlar da mevcut. Buna göre gruplarda mücadele eden her takım dörder, gruplardan çıkmayı başaran her takım ise beşer bonus puan daha elde eder.

Ülke adına toplanan puanlar, o ülke adına Avrupa kupalarında mücadele eden takım sayısına bölünür.

Ülkeler puan sıralaması şöyle:

1- İspanya: 87,712

2- İngiltere: 76,033

3- Almanya: 60,07

4- İtalya: 59,367

5- Fransa: 50,915

6- Rusya: 43,216

7- Portekiz: 42,849

8- Belçika: 34,7

9- Hollanda: 31,35

10- Ukrayna: 31,1

11- Türkiye: 30,6

12- Avusturya: 29,725

13- Çekya: 27,1

14- Danimarka: 26,25

15- Yunanistan: 25,3

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU