Bilim insanları çevresel felaketler için “uçan balık” robotu geliştirdi

Mühendisler, robotun sel veya nükleer felaketlerden sonra su örnekleri toplayabileceğini söylüyor

Sudan fırlayıp uçuşa geçebilen “uçan balık” robotu geliştirildi. Bilim insanları bu robotun çevresel felaketlerde yardımcı olabileceğini umuyor.

Suyu püskürterek dışarı iten ve robotun 26 metre kadar süzülmesini sağlayan basit bir ateşleme sistemine sahip biyomimetik araç, Imperial College London’dan mühendisler tarafından geliştirildi.

İtiş gücü çok etkili olduğundan robot, dalgalı sulardan bile fırlayarak uçuşa geçebiliyor. Bu da robotun sel veya petrol sızıntısı gibi felaketlerin yaşandığı zorlu ortamlarda su örnekleri toplamak için kullanılabileceği anlamına geliyor.

Cihaz üzerinde çalışmalar yapan havacılık mühendisi Raphael Zufferey “Bu tür düşük güçlü, zincirsiz robotlar, sel veya nükleer kazalar gibi felaketlerin de aralarında bulunduğu, normalde zaman ve kaynak gerektiren ortamlar için gerçekten kullanışlı olabilir” dedi. 

Cihazla ilgili detaylar Science Robotics isimli akademik dergide yayımlandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Araştırmaya öncülük eden Mirko Kovac’ göre bu tür bir robot geliştirmenin en büyük zorluğu böylesi küçük bir cihazı sudan kalkışa geçirebilmek.

Kovac “Sudan havaya geçiş, güç isteyen bir süreç; bunu uçması için hafif olması gereken küçük ölçekli bir araçta başarmak zor. Robotun taşıması gereken malzemeleri azaltmak için suya tepkili kimyasallar kullandık. Hazne pasif bir şekilde dolduğu ve çevre suyu piston vazifesi gördüğü için, sadece tek bir parçayla -suyu yakıtla karıştıran bir pompa- tam bir ateşleme döngüsü oluşturabiliyoruz.” 

Robotun farklı koşullardaki kabiliyetini denemek için laboratuvarda, gölde ve dalga tankında testler yapıldı. 

Suya indirmeye ve sudan fırlatmaya yönelik teknolojik denemelerin başarılı olması, aracın gelişiminin şimdi bir sonraki aşamaya geçtiği anlamına geliyor. Mühendisler böylelikle, gerçek dünyada felaket bölgelerinden su örnekleri toplamada kullanılabilecek bir sistem kurmayı umuyor.

Imperial College London ekibi birçok ortamda saha denemelerine başlanması amacıyla çalışmalarını İsviçre Federal Malzeme Bilimi ve Teknoloji Laboratuvarı’yla birlikte yürütüyor.


 

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Cenk Korkmazer

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU