Karaburun Belediye Başkanı’ndan “ikinci maaş” açıklaması: "Huzur hakkı" işlemi yasaldı ama sonlandırdım, 7 bin 500 TL'yi okula bağışladım

İlkay Girgin Erdoğan, “kendisini müdür olarak atayıp ikinci maaş almasına” yönelik kamuoyundaki tepkiler üzerine yazılı açıklama yaptı. Atamanın "kanuni zorunluluk" olduğunu söyleyen Erdoğan, “kendi özgür iradesiyle” bu durumu sonlandırdığını belirtti

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan / Fotoğraf: AA

İzmir'in Karaburun ilçesi Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, "kendisinin müdür olarak atanıp ikinci maaş almasına" yönelik kamuoyundaki tartışmaların ardından yazılı açıklama yaptı. 

İlkay Girgin Erdoğan, Karaburun Belediyesi Personel Limited Şirketi'ne müdür olarak atanmasının, şirket faaliyetlerinin kesintiye uğramaması için kanuni bir zorunluluktan kaynaklandığını savundu.

Erdoğan açıklamasında, "Taşeron işçilerin kadroya alınmasını öngören 27 Aralık 2017 tarih ve 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK), belediyeler, il özel idareleri ve mahalli idarelerde çalışan alt işveren işçilerinin belediye şirketlerinde istihdam edilmesini öngörmektedir" ifadelerini kullandı.

"Huzur Hakkı meblağının tamamını, Karaburun Ortaokulu'nun Okul Aile Birliği'nin hesabına bağış olarak yatırdım"

Ancak İlkay Girgin Erdoğan, "yasal hak" olduğunu savunduğu aylık 7 bin 500 liralık  "Huzur Hakkı"ndan vazgeçtiğini belirterek, bir kerelik hesabına yatan meblağı da Karaburun Ortaokulu'na bağışladığını açıkladı. 

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Karaburun Belediyesi'ne bağlı 'Karaburun Belediye Personel Ltd. Şti. bu KHK'ya dayanarak kurulmuştur. Karaburun Belediye Meclisi'nin 12 Nisan 2019 tarihinde yaptığı toplantıda, 5 yıl süreyle adı geçen şirketin müdürü olarak atanmam oy çokluğu ile karar altına alınmıştır. Yine 10 Haziran 2019 tarihli Meclis kararında, adı geçen şirketin müdürü olarak 1 Haziran 2019 tarihinden geçerli olmak üzere tarafıma 7 bin 500 TL huzur hakkı ödenmesine oy çokluğu ile karar verilmiştir. Bu karar, şeffaf yönetim anlayışımız gereği belediyemizin internet sitesinde aynı gün açıkça ilan edilmiştir." 


Erdoğan, yerel seçimler ve sonrasında belediyelerin tüm iş ve işlemlerinin, ilgili tüm kurumların denetimine açık şekilde yönetilmesi hususunu her zaman önemsediğini aktararak, şöyle devam etti:

Adı geçen şirkette KHK, Kanun ve Yüksek Mahkeme kararlarına aykırı olmamasına rağmen, basında ve kamuoyunda rahatsızlık ve hassasiyet yaratan 'Huzur Hakkı' işlemini tamamen kendi özgür irademle sonlandırma kararı aldım. Şirket tarafından hesabıma bir kez ödenen 'Huzur Hakkı' meblağının tamamını, ilçemizde eğitim veren Karaburun Ortaokulunun Okul Aile Birliği'nin hesabına bağış olarak yatırdım.  Belediyemizin ilk Meclis toplantısında, yukarıda bahsettiğim kararı ortadan kaldıran yeni bir Meclis kararı alınması için bizzat irademi ortaya koyacak, alınacak kararı da kurumsal web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız aracılığıyla kamuoyumuzla paylaşacağım.


Yaşanan olay neticesinde halkın bu konulardaki duyarlılığını ve tepkisini gördüğünü, bu sebepten tüm kamuoyuna, ayrım gözetmeksizin tüm siyasi partilere, belediye başkanlarına, belediye meclis üyelerine açık çağrıda bulunduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

Belediyelerimizin hakim ortak ya da hissedar oldukları iktisadi teşebbüslerde görev alan yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin, yasal maaşları haricinde huzur hakkı almamalarını, bu ve benzeri ad altında alınan ücretleri ise görev yaptıkları beldelerdeki sosyal sorumluluk amaçlı projelerde kullanılmak üzere bağışlamalarını öneriyorum.

 

Independent Türkçe, AA

 

DAHA FAZLA HABER OKU