Karamollaoğlu'ndan İmamoğlu'na ziyaret: Önce namaz, sonra tebrik

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, cuma namazını Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu'yla birlikte Şehzadebaşı Camii'nde kıldı. Namaz sonrasında İBB binasına geçen Karamollaoğlu, İmamoğlu için "16 milyonun belediye başkanı" ifadelerini kullandı

Ekrem İmamoğlu- Temel Karamollaoğlu / Fotoğraf: CHP Basın birimi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve beraberindeki heyet, daha sonra İBB Başkanı'nın makam odasına geçti.

SP lideri Karamollaoğlu, İBB Şeref Defterine şu satırları yazdı:

"Demokrasiler, halkın iradesinin tecelli ettiği sistemlerdir. Bu şartlarda İstanbul halkının iradesi tecelli etmiş ve Sayın Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine getirilmiştir. Kendisine bu görevinde başarılar diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum" satırlarını yazdı."


Karamollaoğlu: Cenab-ı Hak Başarılar İhsan Etti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu'nu, 23 Haziran seçimlerini kazanmasından dolayı tebrik eden Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

"Biraz koşturmaca oldu bu ziyaretimiz ama fazla gecikmeyi arzu etmediğimiz için, makamınızda ziyaret edip tebrik etmek istedik. Başarı dileklerimizi iletelim. Hakikaten önemli bir görev üstlendiniz. Cenab-ı Hak, muvaffakiyetler, başarılar ihsan etsin. İstanbul halkı da iradesini ortaya koydu, 'Görev sizin' dedi. Bundan sonra görev size düşüyor. İnşallah en güzel hizmetleri icra edersiniz, halkı hep memnun edersiniz." 


İmamoğlu: Centilmenliğin sağlanmasında katkıları oldu

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İmamoğlu da Karamollaoğlu ve heyetine teşekkür ederek, "Ziyaretiniz bizi onurlandırdı. İnşallah Allah mahcup etmesin güzel bir hizmet veririz İstanbul'umuza, 16 milyon insana. Böyle değerli bir şehre hizmet etmek büyük bir onur, büyük bir sorumluluk. Sorumluluğumuzun ve bu yoldaki çabamızı insanlarla paylaştığımızda kolaylaşacağını da biliyoruz. Bu yolda inşallah güzel bir dönemi İstanbul'a hep birlikte yaşatırız" şeklinde konuştu. 

Ziyaretin kalan bölümü basına kapalı gerçekleştirildi. Görüşmenin ardından kameraların karşısına geçen ikili, açıklamalarda bulundu. 

Karamollaoğlu'nun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren İmamoğlu, şunları dedi: 

"İstanbul'da mühim bir seçim sınavı verdik milletçe. Elbette seçimlerde yarıştık ama yarışmanın ötesinde ortaya koydukları felsefe ve anlayış bence demokrasiye büyük katkı sunan ve gerçekten özellikle yakın tarihte bu seçimde eğer demokrasi kahramanları varsa, benim nezdimde birisi de Sayın Genel Başkan Temel Karamollaoğlu'dur. Bu manada demokrasi adına, ben, şahsen kendilerine minnet duygularımı ve teşekkürlerimi sunmak isterim. Zira seçimler bir irade ortaya koyar ve görevi teslim alır, görevinizi yaparsınız. Ama oradaki centilmenlik ya da millet iradesine olan saygı duruşu çok değerlidir. Bunun sağlanmasına da büyük katkı sunmuşlardır. Bundan sonra bize düşen vazife, siyasi parti bakmaksızın, insanların yaşamına tercihine bakmaksızın herkese, 16 milyon insana İstanbul'da hizmet etmektir. Bu yönüyle de kendilerinin ve siyasi parti teşkilatlarının İstanbul'daki mensupları ile her hususta diyalog içinde olacağımızı, her hususta İstanbul'a hizmet üretme adına herkesten faydalanacağımızı huzurlarınızda belirtmek isterim. Tekrar gelip bizi tebrik ettiler çok teşekkür ediyorum. Onur duydum." 


Karamollaoğlu: 16 milyonun belediye başkanı

İstanbul seçimlerinin yenilenmesinin isabet olduğunu belirten Karamollaoğlu da şunları söyledi: 


"Her konuda yeri geldiği zaman kendisine ikazlarda, yeri geldiği zaman tavsiyelerde bulunmak elbette bizim görevimiz. Ama kendisinin seçim süresince, 2 seçim için de söylüyorum, yaklaşım tarzı, kucaklayıcı üslubu bu seçimlerde başarılı olmasının önemli sebeplerinden birisidir diye düşünüyorum. Ümit ediyorum ki, kendisinin de ifade ettiği gibi, seçimlerden sonra da aynı üslubu devam ettirir. Artık kendisine sadece oy verenlerin değil, 16 milyonluk İstanbullunun tamamının belediye başkanıdır ve güzel çalışmalar ortaya koyar. Ben elbette birtakım sıkıntılarının olduğunu da tahmin ediyorum. Belediye meclisinde çoğunluğunun olmaması, iktidarda bulunan bir belediye başkanı için zaman zaman sıkıntılara vesile olabilir. Ama ben belediye başkanlarının, belediye meclisinin de ister iktidar yanlısı ister muhalefette olsun, sağduyu ile hareket edeceklerini, şahısları değil İstanbul'u düşünerek kendi fikirlerini ortaya koyacaklarını ümit ediyorum."


Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU