AK Parti Sözcüsü Çelik: Sığınmacıları katillere teslim edemeyiz

Kılıçdaroğlu'nun sığınmacılar konusunda hükümete yönelik eleştirilerine tepki gösteren Çelik, "Kendisi maşa arıyorsa aynaya bu şekilde bakmalıdır" dedi

Fotoğraf: AA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, basın mensuplarına açıklamalarda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sığınmacı tartışmalarına ilişkin konuşan Çelik, "Sığınmacılar, sınırımızdan 30 km boyunca güvenli bölge oluşturulsaydı ne Türkiye’ye geleceklerdi ne Batı’ya gitmek isteyeceklerdi. Obama yönetimi zamanında bunu istemedi. Bu insanlar ölümden kaçarak Türkiye’ye geldi. Biz sığınmacıları katillere teslim edemeyiz" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Maşa arıyorsa aynaya bakmalıdır"

Çelik konuşmasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun sığınmacılarla ilgili ifadelerine tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu'nun "rekabet siyaseti" değil "husumet siyaseti" anlayışı gördüğünü savunan Çelik, "Enteresan olan Sayın Kılıçdaroğlu’nun kendisini Türkiye Cumhurbaşkanı’ndan çok Esad yönetimi ile empati kurar şeklinde konumlandırmasıdır" ifadelerini kullandı.

Çelik, Kılıçdaroğlu'nun grup konuşmasını hatırlatarak şunları kaydetti:

Grup konuşmasında çok ilginç ve çok üzücü şeyler söyledi. Grup toplantısında Sayın Cumhurbaşkanımız için Orta Doğu’da emperyalistlerin maşasısın diyor. Bu ifadeyi aynen iade ediyoruz AK Parti olarak, şiddetle kınıyoruz. Birisi eğer maşa arıyorsa bakması gereken yer Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Cumhurbaşkanı ile empati kurmak yerine Esad rejimi ile kim empati kuruyorsa maşa odur. CHP’den Hafter’le iş birliği yapmamız gerekir diye açıklama geldi. Buna kim susuyorsa, kendisi maşa arıyorsa aynaya bu şekilde bakmalıdır. Kara vatanımız konusunda ne kadar hassassak hava ve mavi vatanımız konusunda da hassasız. Türkiye, Azeri kardeşlerimizin mücadelesini desteklerken birileri çıktı 'Türkiye cihatçıları gönderiyor' dedi. 'Aylan bebeğin ölümünden Erdoğan sorumludur' diyor. Böyle bir açıklama olabilir mi? Bunun sorumlularından birisi Esad yönetimi, diğeri o botları şişleyen Yunanistan’dır. Reyhanlı saldırısı ile ilgili bile Cumhurbaşkanımızı suçluyor, böyle bir şey olabilir mi? Demokrasimizi zehirlemek için faaliyet içinde hareket ediyorlar.

"Suriye meselesi gayet açıktır" diyen Çelik, "Ne bir dış politika, ne de bir diplomasi biliyorlar. Bilseler 6'lı masada çözerlerdi. Son konuşması Cumhurbaşkanımıza, Kabinemize karşı husumet konuşmasıdır "diye konuştu.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU