Trendyol işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı: Yüzde 38,8 zam

İşçiler kararı, "Direne direne kazandık" ifadeleriyle duyurdu

Fotoğraf: Twitter

Trendyol Group firmasının dağıtım ayağı olan Trendyol Express işçilerinin yüzde 11'lik zammı kabul etmeyerek başlattıkları eylem kazsnımla sonuçlandı.

Trendyol yetkilileri ile görüşmek için toplu halde İstanbul Maslak’taki genel merkezinin önüne gelen işçiler yüzde 11'lik zam oranının yüzde 38,8'e yükseltildiğini duyurdu.

12 bin 500 liraya yükseldi

Trendyol çalışanları hesabından yapılan açıklamada "Direne direne kazandık! Yüzde 11’lik zammı bize dayatanlara mücadelemizle karşı koyduk, Yüzde 38.8 zam aldık. Tüm Trendyol çalışanı kardeşlerimize hayırlı, tüm işçi ve emekçilere örnek olsun” ifadeleri yer aldı.

Yüzde 38.8'lik zam oranıyla birlikte çalışanların sabit ücretleri 9 bin liradan 12 bin 500 liraya yükselmiş oldu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Şirketten açıklama

Trend Yol'dan yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

Mevcut iş modelimiz doğrultusunda, taşıyıcı iş ortaklarımıza taşıdıkları paket başına ödeme yapılmakta; 'iş ortağı destek paketleriyle' de aylık hakedişlerinin belli bir seviyenin üzerinde kalması sağlanmaktadır.

2022 yılı içerisinde, bir taşıyıcı iş ortağının faaliyet gösterdiği süreye bağlı olarak taşıdığı paket sayısına göre toplam hak edişinin aylık en az 12.500 TL+KDV olması, iş ortaklarımızın da beklentilerini karşılar şekilde, garanti altına alınmıştır.

Mevcut iddialarda ise, sadece “'iş ortağı destek paketleri'nde geçerli olan hizmet bedeli artış oranı ön plana çıkarılmıştır. Tek başına bu oran üzerinden değerlendirme yapmak eksik ve yanıltıcı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

 

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU