Şentop: Halkın içinde bir kutuplaşma yok, insanlar birbirine saygı içinde yaşıyor

Şentop, "Halkın içinde bir kutuplaşma yok. İnsanlar birbirine saygı içinde yaşıyor, eskiden de böyleydi. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir ama aynı ülkede yaşıyoruz. Hepimiz Türkiye'nin daha müreffeh bir ülke olması için çalışıyoruz" dedi

Fotoğraf: AA

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Beyoğlu Belediyesinin düzenlediği "Beyoğlu Buluşmaları"na konuştu.

Muhalefetin "İyileştirilmiş parlamenter sistem" açıklamaları hakkında yorumda bulunan Şentop, Başkanlık sisteminin bir gecede Cumhurbaşkanı'nın ya da AK Parti'nin aklına gelip de yapılmadığını söyledi. 

Türkiye'nin bu sistemi tartışmasının bir sebebi olduğuna dikkati çekerek Şentop, parlamenter sistemin Türkiye'de kayıt dışı siyaset yapan bürokratik unsurların siyasete müdahale etmesini ve girmesini sağlayan bir sistem olduğunu anlattı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Şentop, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin, vesayetçi sistemi tasfiye etmeyi, dışarıdan müdahaleyle hükümet kurmayı engellemeyi ve hükümetleri milletin seçmesini sağladığını vurgulayarak şöyle devam etti:

İşte getirdiğimiz bu yeni sistemin çok temel özelliği budur. Parlamentoyu ayrı, hükümeti ayrı seçiyoruz. Siyasete dışardan müdahale ederek hükümet kurma-düşürme imkanı yok bu sistemde. Türkiye, bu noktaya bu süreçleri yaşayarak geldi. Bu sistem istikrarı kurumsallaştırıyor. Türkiye'de halkın seçimi hükümeti belirliyor. Bu sistem değişikliği ile siyasi istikrar kurumsallaştı ve kalıcı hale geldi. Yeni sistem algısı 2023 seçimlerinden sonra daha iyi oturacaktır. 

"Yeni hükümet sistemi o sağdaki mekanizmayı sökmektir"

TBMM Başkanı Şentop, ülkedeki vesayetçi yapıları ehliyet kursunda kullanılan arabalardaki sağ taraftaki kontrole benzeterek bu araçlardaki asıl kontrolün sağ tarafta oturanda olduğunu dile getirdi. Şentop, vesayetçinin sağda oturan kişi olduğunu anlatarak "Tayyip Erdoğan gelince ne yaptı? 'Millet beni seçti, arabayı ben kullanacağım.' dedi. Önce yandaki adamla kavga etti. İş ilerledi, yandaki adamı aşağı attı. Yandaki o mekanizma durduğu sürece sağ taraf çok cazip. İşte bu FETÖ'cüler sağ tarafa oturmak istiyorlardı. Onların amacı sol tarafa oturmak değildi. Onun için bizim yapmamız gereken sağ taraftaki mekanizmayı sökmek. İşte bu yeni hükümet sistemi o sağdaki mekanizmayı sökmektir" diye konuştu.

TBMM Başkanı Şentop, halkın içine gidildiğinde bir kutuplaşma olmadığını aktararak şunları kaydetti:

Bazen, gazeteciler, 'Bir kutuplaşma var mı?' diyorlar. Ben de 'Kutuplaşma aslında siyasetçiler arasında var.' diyorum. Halkın içinde bir kutuplaşma yok. İnsanlar birbirine saygı içinde yaşıyor, eskiden de böyleydi. Ancak biraz yukarıya çıktığınızda bir yapay kutuplaşma oluşturuluyor. Türkiye büyük ölçüde bunları aştı. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir ama aynı ülkede yaşıyoruz. Hepimiz Türkiye'nin daha müreffeh bir ülke olması için çalışıyoruz. Siyasi tartışmaları, birbirimizi itip kakmak, birbirimize hakaret etmek için bir zemin olarak görmemeliyiz.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU