"İspanya'nın Pablo Escobar'ı" hukuki hata yüzünden serbest bırakıldı

Soruşturmayı yöneten yargıcın "temel bilgileri" sağlamadığı iddia edildi

İspanya Ulusal Polisi uyuşturucu kaçaksının temmuz ve eylülde İstanbul'da görüşmeler yaptığını belirtmişti (AP)

Polis, "İspanya'nın Pablo Escobar'ı" diye adlandırdıkları adamı tutukladığında bu olay ülkenin önde gelen eroin kaçakçısını gözaltına almak için 10 aydır yürütülen soruşturmanın sonuçlanması olarak övülmüştü.

Ancak bugün adı salt Francisco H.G olan adam hukuki hata sonucu yargıcın onu kefaletle serbest bırakmak zorunda kalmasıyla sokaklara geri döndü.

Sanığın avukatları, operasyona liderlik eden yargıcın eroin çetesinin elebaşı olduğu iddia edilen adam ve onun iki yardımcısını tutuklanmalarının nedeni hakkında gerektiği gibi bilgilendirilmediğini başarılı bir şekilde savundu.

Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi İspanya'da polisin yürüttüğü adli işlemlerden hakimler sorumlu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hukuk kaynaklarının La Vanguardia gazetesine söylediğine göre, soruşturmayı yöneten yargıç sanıklara ve avukatlarına gözaltıyla ilgili "gerekli bilgileri sağlamamıştı".

İspanya'nın Ceza Kovuşturması Yasası uyarınca, sanıklar ve avukatlarının tutuklanma nedenleri konusunda uygun şekilde bilgilendirilmesi gerekiyor.

İspanyol polisi pazar yaptığı açıklamada polisin 10 kişiyi tutukladığını ve 55 kilo eroine el koyduğunu söyledi.

Dedektifler merkezi Toledo bölgesindeki şebekenin, Orta ve Batı İspanya'daki uyuşturucu satıcılarına dağıtmak için Hollanda'dan ülkeye büyük miktarda uyuşturucu getirdiğini söyledi.

Soruşturmayı yürütenler, elebaşını eroin ticaretinde "İspanya'nın Pablo Escobar'ı" diye biliyordu.

Polis, elebaşının küresel eroin ticaretinin önde gelen isimlerinden biri olarak kabul edilen Felçli lakaplı bir Türk'le yakından bağlantılı olduğunu belirtti.

İspanyol polis sözcüsü, "Ulusal Polis birimleri, İspanya'nın başlıca eroin ithalatçısı olan İspanyol Pablo Escobar'ını Toledo'da tutukladı" dedi.

O maddeden 55 kilo ele geçirildiği operasyonda onun liderlik yaptığı iddia edilen örgütü dağıttılar. Bu, son yıllarda bu maddenin ele geçirildiği en büyük operasyonlardan biri.

Madrid, Toledo ve Caceres'teki mülklere polis baskın düzenledi ve nakit parayla bir dizi lüks araba buldu.

Soruşturma martta başladı ve aralıkta büyük bir eroin sevkiyatının basılmasıyla sonuçlandı.

Gerçek Pablo Escobar, Kokain Kralı olarak bilinen Kolombiyalı bir uyuşturucu baronu ve narkoteröristti.

Escobar, Medellin uyuşturucu karteline liderlik etti ve 1993'te Kolombiya polisiyle girdiği çatışmada öldürülmeden önce 30 milyar dolarlık bir servet biriktirmişti.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU