Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan Savunma Bakanı'nın açıklamalarına tepki: Boş bir hayal

Bilgiç açıklamasında, Yunanistan'ın maksimalist deniz yetki alanı ve hava sahası iddialarının uluslararası hukuka aykırı olduğunu vurguladı

Fotoğraf: AA

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Savunma Bakanı’nın Fransa ile yaptıkları savunma anlaşmasının deniz yetki alanlarını da kapsadığı yolundaki açıklamasına tepki gösterdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bakanlık Sözcüsü Tanju Bilgiç yaptığı yazılı açıklamada, Yunan bakanında açıklamalarını "boş bir hayal" olarak nitelendirdi.

Yunanistan'ın maksimalist deniz yetki alanı ve hava sahası iddialarının uluslararası hukuka aykırı olduğunu vurgulayan, Bilgiç şunları kaydetti:

Bilgiç açıklamasında şunları kaydetti:

Yunanistan’ın uluslararası toplum tarafından da sorgulanan bu iddialarını, NATO İttifakına zarar verecek şekilde, Türkiye karşıtı ikili askeri ittifaklar kurmak suretiyle bize kabul ettirebileceğini düşünmesi boş bir hayaldir. Bu tür beyhude çabalar, Ege ve Akdeniz’de hem kendi haklarımızı hem de KKTC’nin haklarını korumak konusundaki kararlılığımızı daha da arttıracaktır. Yunanistan’ın işbirliği yerine silahlanma, Türkiye’yi izole etme ve yabancılaştırma politikası, esasen kendisine ve üyesi olduğu AB’ye zarar verecek, bölgesel barış ve istikrarı tehdit eden sorunlu bir politikadır.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU