Merkel’in halefi: İstanbul seçimleri Cumhurbaşkanı’na uymadığı için iptal edildi

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın ardından Hristiyan Demokrat Parti lideri Annegret Kramp-Karrenbauer de İstanbul'da yenilecek seçimlerle ilgili konuştu

Almanya siyasetinin önde gelen iki kadın politikacısı, Kramp-Karrenbauer ve Merkel / Fotoğraf: Reuters

Almanya'nın bir sonraki Başbakanı olması beklenen Annegret Kramp-Karrenbauer, İstanbul seçimleri için 23 Haziran'da yeniden sandığa gidilmesi kararı ile ilgili konuştu.

Başbakan Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Parti (CDU) lideri Kramp-Karrenbauer, 26 Mayıs'taki Avrupa Parlamentosu seçimleri için "Türkiye muhalefetiyle dayanışma olanağı" yorumu yaptı.

CDU lideri, "İstanbul’da demokratik bir seçimin Cumhurbaşkanına uymadığı için iptal edildiğine şahit olduk. Bu güvenli ve özgür bir seçimin dünyanın her yerinde olağan olmadığını gösteriyor" dedi.

 

 

Kramp-Karrenbauer, "İstanbul'da seçmenler belediye başkanlarının yeni bir şansa sahip olması ve Erdoğan'ın özgürlük karşıtı siyasetine karşı açık mesaj verebilmek için mücadele ediyor" yorumu yaptı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de konuyla ilgili geçen hafta açıklama yapmış, İstanbul seçiminin iptalinin Türkiye'nin AB'ye üyelik olasılığını arttırmadığını belirtmişti.

 

Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU