ABD ve Romanya'dan sonra bir monolit de Birleşik Krallık'tan çıktı

Sanatçı kolektifi bunun kendilerinden çıkmadığını açıkladı

Yeni bulunan yapıt ayna gibi parlıyor (Tom Dunford/Sky News)

İngiltere'nin güneyinde yaklaşık 140 bin kişinin yaşadığı Wight Adası, beklenmedik bir şekilde dünya gündemine girdi. 

Nişanlısı ve kardeşiyle birlikte pazar sabahı köpeğini gezdirmeye çıktığını belirten Tom Dunford, sahilde bir monolit gördüğünü bildirdi. 29 yaşındaki Dunford, Compton Beach'teki parlayan cismi görür görmez Romanya ve ABD'deki monolitlere benzettiğini aktardı. Yaklaşık üç metrelik yapıt için şu ifadeleri kullandı:

Bunu her kim oraya koyduysa ne yaptığını biliyor. Birileri şaka yapıyor, konuyla ilgili herhangi bir komplo teorisine inanmıyorum.

Bölgeden ayrıldıktan yaklaşık yarım saat sonra döndüklerini anlatan Dunford, bir düzine insanı monolitin etrafında gördüklerini de söyledi.

Diğer yandan bunun da kimin eseri olduğu henüz netleşmedi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

2001: Uzay Macerası filmindekine benzeyen monolitler, ilk olarak 18 Kasım'da Utah'taki bir çölde ortaya çıkmıştı. Sonrasında Romanya ve Kaliforniya'dan da aniden beliren benzer yapıtların fotoğrafları gelmişti. 

Monolitlerin "uzaylıların eseri" olduğunu iddia eden komplo teorisyenlerine yanıt, The Most Famous Artist adlı sanatçı kolektifinden gelmişti. Ekip, Utah ve Kaliforniya'daki eserleri kendilerinin ürettiğini cuma günü öne sürmüştü. 

İnternet sitesinde de yapıların fotoğrafları bulunan kolektif, monolitleri üretip 45 bin dolara (yaklaşık 350 bin dolar) Instagram'da sattıklarını da söylemiştı. 

Ancak kolektif, Birleşik Krallık'tan gelen haber üzerine Wight Adası'ndaki ve Romanya'daki monolitle doğrudan bağının olmadığını bildirdi.


Independent Türkçe, Sky News

DAHA FAZLA HABER OKU