Yargıtay’dan Soma kararı: 37 sanığın beraati onandı, Can Gürkan’a verilen 15 yıl hapis cezası bozuldu

Yargıtay tarafından Alp Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 37 sanık hakkında verilen beraat kararları onandı

Fotoğraf: AA

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 301 madencinin öldüğü Soma maden faciasına ilişkin kararını verdi.

Alp Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 37 sanık hakkında verilen beraat kararları onandı.

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a “basit taksirle ölüme neden olma” suçundan verilen 15 yıl hapis cezası ise bozuldu.

Habertürk’ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, Yargıtay kararında şunlar denildi: 

Sanıkların tamamının karar alma süreci içerisinde bulunmaları ve şirketteki pozisyonları gereği ocak içerisindeki yüksek riskleri bilmelerine rağmen, 'olursa olsun' mantığı ile hareket ederek bu risklerin önüne geçmek için herhangi bir girişimde bulunmayarak, gerçekleşen bu neticeden olası kasıtlarıyla sorumlu tutulmaları gerektiği, böylece sanıklar hakkında 301 kez olası kastla adam öldürme suçundan ve 162 kez olası kastla yaralama suçundan mahkumiyet hükmü kurulması gözetilmeliydi.

Yargıtay, sanıklar Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik ve Teknik Müdür İsmail Adalı’nın tahliye taleplerini de reddetti.

Tutuklu sanık Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy’un cezaevinde geçirdiği süre dikkate alınarak tahliyesine de karar verildi. Sanıklar kontrol baş mühendisleri Efkan Kurt ve Adem Ormanoğlu hakkında verilen beraat kararları bozuldu.

Daire, her iki mühendisin “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan cezalandırılması gerektiğini belirtti. Sanık Haluk Evinç hakkındaki mahkumiyet kararı eksik inceleme nedeniyle bozuldu.

Soma: Cumhuriyet tarihinin en büyük maden faciası

Manisa'nın Soma ilçesinde, 13 Mayıs 2014'te 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği maden faciası, "Cumhuriyet tarihinin en büyük maden faciası" olarak kayıtlara geçti.

Soma Holding'e bağlı Soma Kömürleri AŞ'nin işlettiği maden ocağında, 13 Mayıs 2014'te yangın çıktı.

Toplam 5 bin madencinin çalıştığı ocakta, saat 15.00 sıralarında başlayan yangın nedeniyle 420 metre derinlik ve 3,5 kilometre uzunluğundaki galeriler dumanla doldu, vardiya değişimi sırasında meydana gelen yangın nedeniyle pek çok işçi, madende mahsur kaldı.

Madende arama kurtarma çalışmaları, aralıksız 96 saat sürdü ve ilk anda 162 işçi kurtarıldı, 301 madencinin ise cansız bedenine ulaşıldı.

Faciada 486 işçi de yaralandı, 432 çocuk ise yetim kaldı.

 

Independent Türkçe, Habertürk

DAHA FAZLA HABER OKU