Birleşik Krallık’ta sokağa çıkma yasağına rağmen Türk mahallesinde hareketlilik sürüyor

Başkent Londra’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde; manav, bakkal ve fırın gibi işletmeler çalışmaya devam ediyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tüm dünyada hızla yayılırken, birçok ülke aldıkları önlemleri genişletiyor.

Salgına karşı tedbirler kapsamında, Birleşik Krallık, vatandaşlarına bugün sokağa çıkma yasağı getirdi.

Hükümetin aldığı kararları televizyonda yaptığı konuşmada kamuoyuna açıklayan Başbakan Johnson, “İngilizlere bu gece basit bir talimat veriyorum, evde kalmak zorundasınız” dedi.

Jonhson, işe gitmek zorunda olan kişiler dışında herkesin sokağa çıkma yasağına uyması gerektiğini ifade etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ülke genelinde sessizlik hakım

Birleşik Krallık’ta korona virüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından ülke genelinde sessizlik hakim oldu.

Ülke genelinde alınan önlemle gereği evlerinden çıkamayan vatandaşlar market alışverişini online gerçekleştirirken

Türklerin yaşadığı bölgelerde hareketlilik sürüyor

300 bin Türk’ün yaşadığı başkent Londra’da sessizlik hakim olurken, Türklerin en yoğun yaşadığı Kuzey Londra’da bulunan Harringay bölgesi ise sokağa çıkma yasağına rağmen sokaklar hareketli.

Türk mahallesinde manav, bakkal ve fırın gibi işletmeler aktif bir şekilde çalışıyor.

Harringay bölgesinde bulunan restoranlar sadece paket servis hizmeti verirken, bakkallar ve manavlar günlük çalışmaya devam ediyor.

Trafiğin en yoğun olduğu yer “Türk Mahallesi”’

Birleşik Krallık’ın başkenti Londra Avrupa’da nüfus olarak en kalabalık illerden bir tanesi olurken, araç trafiği anlamında da en yoğun illerin başında geliyor.

Koronavirüs sebebiyle Londra sokaklarında sadece kırmızı otobüsleri görmek mümkünken, Londra’da bulunan Türk mahallesi Harringay’de günlük trafik sıkışıklığı sürüyor.

Birleşik Krallık’ta yaşayan Kıbrıslı kökenli Evren Deniz, “Virüs bütün dünyayı etkiledi. Biz de bir birey olarak her anlamda etkilenmiş durumdayız. Maalesef bütün devlet güçleri, polisi, hastane, doktor herkes aynı şekilde etkilenmiş durumda. İlk etapta Çin’de, Amerika’da, Birleşik Krallık’de biraz geriden gidiyorlar. En kötüsü de İtalya’da. Onlar da biraz vurdum duymaz olduğu için, kaçıp Lombardiya bölgesine gitmişler, virüsü güney bölgeye de yaymışlar” dedi.

Londra’da yaşayan Türkmenistanlı Şakircan Aslankulu ise “Türkmenistanlıyım. Türkçeyi bu ülke de öğrendim. Korona virüs bizi çok etkiledi. Birleşik Krallık'ta herkesi etkiledi. Bizler de önlemimizi alarak, eldivenlerle ve maskelerle dışarı çıkıyoruz” ifadesini kullandı.

 

Independent Türkçe, İHA

DAHA FAZLA HABER OKU