Soul'un babası James Brown'un ölümüyle ilgili tam kapsamlı soruşturma başlatılabilir

Dedektifler efsanevi şarkıcının ölümüyle ilgili yeni kanıtlar keşfediyor ve görüşmeler yapıyor

James brown 2006'da ölmüştü (AFP)

Aktarılana göre James Brown'un ölümüyle ilgili bazı iddialarda bulunan bir kadının savcıya yeni kanıtlar sunmasının ardından, Atlanta'daki bölge savcılığı için çalışan dedektifler tam kapsamlı bir tahkikat başlatma seçeneğini değerlendirirken, sanatçının cinayete kurban gittiği iddialarını araştırıyor.

Fulton İlçesi Bölge Savcılığı'nın halkla ilişkiler müdürü Chris Hopper, savcılığın 2006'da bir hastanede (73 yaşında) ölen Brown'un cinayete kurban gittiğini uzun süredir dillendiren şarkıcı Jacque Hollander'in iddialarını incelediğini doğruladı.

USA Today'e konuşan Hopper, şu anda hazırlık aşamasında "bir dava olmadığını" ama bölge savcısı Paul Howard Jr.'ın Hollander tarafından (savcıyla yaptığı görüşmede) sağlanan bilgileri gözden geçirdiğini söyledi.

Hopper, "Şu an itibariyle resmi olarak başlatılmış bir ölüm soruşturması bulunmuyor" dedi.

Genellikle modern zamanın en etkili popüler sanatçısı olarak değerlendirilen, Funk ve Soul'un efsanevi şarkıcısı ve söz yazarı Brown, ölüm belgesine göre zatüre komplikasyonlarından kaynaklanan konjestif kalp yetmezliğinden ölmüştü.

Brown'ın ani ölümü cinayet söylentilerinin de fitilini ateşlemiş ve CNN'nin yaklaşık 140 kişiyle görüştüğü sürpriz bir araştırma haberinin konusu oldu.

Görünüşe göre kalp krizi geçirdiği esnada Brown'un bakımıyla ilgilenen doktor Marvin Crawford, şarkıcıyla ilgili CNN'e şunları söylemişti:

Durumu çok hızlı değişti. (...) Kalp krizi geçireceğini asla tahmin edemeyeceğim bir hastaydı.

Crawford ayrıca, "Ancak o gece öldü ve kafamda şu soru işaretini bıraktı: O odada yanlış giden neydi?" demişti.

Çarşamba günü şarkıcı Hollander'le savcı Howard arasında gerçekleşen buluşmayı haberleştirmesi için muhabirlerini gönderen CNN'nin aktardığına göre; Hollander, savcıya yeşil plastik bir saklama kabı ve çıktısı alınmış metin mesajlarının bulunduğu bir dizi kağıdı da içeren deliller sundu.

Daha önce CNN'nin Brown'un ölümünüyle ilgili soruşturmasına da katılan Hollander, sanatçı tarafından 1988'de tecavüze uğradığını öne sürmüştü.

Aktarılana göre bir yandan yeni kanıtları gözden geçiren bölge savcısı, Brown'un bedeninin otopsi için topraktan çıkarılmasını da içerebilecek adli tahkikat başlatmayı değerlendiriyor.

CNN'e konuşan savcı Howard, karar vermeden önce dedektiflerinin delilleri tarttığı ve görüşmeler yaptığı bir süreçte olduğunu söyledi.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Umut Can Yıldız

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU