Çin'de koronavirüsten sonra kuş gribi salgını, 17 bin kanatlı hayvan itlaf edildi

Çin’de yeni koronavirüs salgının patlak verdiği Hubey'in komşu eyaleti Hunan’da kuş gribi salgını başladı. Salgın nedeniyle 17 binden fazla kanatlı hayvan itlaf edildi

Fotoğraf: Reuters

Çin tüm dünyayı korkutan yeni koronavirüs salgınına çözüm bulmaya çalışırken, şimdi de kuş gribi salgını ile karşı karşıya kaldı.

Koronavirüsün salgının patlak verdiği Hubey'in komşu eyaleti Hunan’da da kuş gribi hastalığı saptandı.

Hunan'daki Şaoyang kentine bağlı Şuangçing bölgesindeki kanatlı hayvan çiftliğinde 4 bin 500 tavuk salgın nedeniyle telef oldu.

Çin Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı kuş gribinin tespit edilmesinin ardından çiftlikteki 17 bin 828 kanatlı hayvanın itlaf edildiğini açıkladı. 

Şu ana kadar Hunan’daki kuş gribinin insanlara geçtiğini dair bir vaka tespit edilmedi. Dünya Sağlık Örgütünce (DSÖ), kuş gribinin insana geçmesinin mümkün ancak zor olduğu kabul ediliyor. 

Kuş gribi 16 yılda 455 can aldı

DSÖ’nün verilerine göre, 2003’ten 2019’a kadar insanlarda tespit edilen 861 kuş gribi vakasında 455 kişi yaşamını yitirirken, Çin’de son 16 yılda 53 kişide kuş gribi vakası tespit edildi ve bunlardan 31’i hayatını kaybetti.

İnsanlara bulaşması durumunda kuş gribinin ölüm oranının yüzde 50 olduğu belirtiliyor. Bu oran şiddetli akut solunum yolu sendromunda (SARS) yüzde 10 civarındayken, Çin’de 304 kişinin ölümüne neden olan yeni koronavirüste ise yüzde 2 civarında seyrediyor.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU