KKTC Sağlık Bakanlığı'ndan 'şırınga çikolataları' toplatma kararı

Şırınga çikolatanın kapağı Ankara ve Diyarbakır'da iki çocuğun boğazına kaçarak hayatlarını kaybetmelerine neden olmuştu

Fotoğraf: Twitter

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de 2 çocuğun ölümüne neden olan ‘şırınga çikolata’ olarak adlandırılan ürünlerin toplatılması kararı aldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ankara ve Diyarbakır'da iki çocuğun şırınga şeklindeki çikolatanın kapağının boğazına kaçarak nefes borusunu tıkaması sonucu hayatını kaybetmesi üzerine KKTC Sağlık Bakanlığı, 'şırınga çikolata' olarak adlandırılan ürünlerin toplatılmasına karar verdi. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akçaba'nın imzasıyla tüm birimlere gönderilen 'ivedi' yazıda, “Ürünlerin toplatılması ve satılmasının yasaklanması kararının alındığı" kaydedildi.

Yazıda, "Ülkemize de 36 koli ithal edilen Bonart marka creaminjector (kakaolu fındık kreması) ürüne ait ambalajla ilgili Türkiye’de yaşanan üzücü iki olayın ardından Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ürün güvenliği ile ilgili olarak başlatmış olduğu araştırma sonuçlanana kadar söz konusu ürünlerin piyasa ve okul kantinlerinde satışının durdurulması hususunda bilgi ve gereğini saygılarımla arz ederim” ifadelerine yer verildi.

 

Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU