Roman Polanski: İtibarımı Harvey Weinstein lekeledi

Yönetmen, Weinstein'ın 2003'teki Oscar şansını sabote etmeye çalıştığını iddia ediyor

Polanski, Paris Match'e verdiği röportajda aynı zamanda Weinstein ile hiç bağlantısı olmadığını sadece bir iki kez karşılaştığını da söyledi (AP)

Roman Polanski itibarının sarsılmasından Harvey Weinstein'ın sorumlu olduğunu ve ona çocuk tecavüzcüsü diyen ilk kişinin Weinstein'ın çalışanlarından biri olduğunu iddia etti.

Yönetmen ve film yapımcısı Polanski verdiği röportajda kendisine yönelik reşit olmayan birine tecavüz etme suçlamalarının yeniden ortaya çıkmasını, 2002 tarihli filmi Piyanist’in Oscar şansını mahvetme amacıyla, Weinstein'ın planladığını öne sürdü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Paris Match'e konuşan Polanski şöyle dedi:

"2003'te Piyanist En İyi Film de dahil iki BAFTA kazanınca Weinstein'ın paniklediğini biliyorum. İki filmiyle Oscar'a aday gösterilen Weinstein aynı şeyin Hollywood'da yaşanmasını durdurmak için kampanya başlattı. Samantha'yla ilgili (o dönem) 26 yıllık mazisi olan ve artık kimseyi ilgilendirmeyen hikayeyi bulup çıkaran oydu. Basın danışmanı bana 'çocuk tecavüzcüsü' diyen ilk kişiydi. Tezata bakın ki Piyanist En İyi Film Oscar'ını kazanamadı, ki bu ödül aslında yapımcıya verilir, ama ben En İyi Yönetmen Oscar'ını kazandım."

1977'de Polanski 13 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz etme suçlamasıyla tutuklanmış ve hakkında dava açılmıştı. Bunu takiben Polanski mahkemede "reşit olmayan biriyle yasadışı cinsel ilişkiye girme" suçunu kabul etmişti.

Hüküm verilmeden önce 42 günlük bir psikiyatrik değerlendirmeden geçen Polanski hala yaşamını sürdürdüğü Paris'e kaçmıştı. Amerikan makamları defalarca film yapımcısının ülkeye iadesini sağlamaya çalışmıştı.

Paris Match'e verdiği aynı röportajda Polanski "İnsanlar yıllarca beni bir canavar yapmaya çalıştı" dedi ve ekledi: "Lanet gibi bir şey bu ve bu konuda yapabileceğim hiçbir şey yok."

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU