Eleştirenler ve sahip çıkanlar... Erdoğan'ın katıldığı konserin ardından Fazıl Say tartışması sürüyor

Sanatçı Fazıl Say'ın 18 Ocak'ta Ankara'da verdiği konsere Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı davet etmesi günlerdir tartışılıyor

Fazıl Say'ın Truva Sonatı prömiyerini Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan izledi / Fotoğraf: AA

Fazıl Say… Sosyal medyanın, medyanın, köşe yazarlarının, siyasetin, müzik piyasasının yaklaşık son bir aydır en çok konuştuğu, yorumladığı, tartıştığı kişilerden. Sebebi, 18 Ocak’taki Truva Sonatı konserine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı davet etmesi. 
 


Davet haberi ilk kez 27 Aralık’ta konuşulmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konseri izlemeye gideceği 17 Ocak’ta kesinleşti. Cumhurbaşkanı’nın 18 Ocak’taki konsere protokolden katılması ile artarak devam eden “Fazıl Say’ı eleştirme” ve “Fazıl Say’a sahip çıkma” çekişmesinde sanatçıdan henüz bir değerlendirme yok ama konu sosyal medyada hala gündemin ilk sıralarında.

Sosyal medyada en fazla eleştirilen konulardan biri konserin ardından medyanın Fazıl Say’a verdiği yer ve yorumlar. Daha önce birçok kez eleştirel başlıklarla yer verilen “Fazıl Say haberleri”nin yerini olumlamalı konser haberlerine bırakması

 

 

Sanatçı, köşe yazılarında da yerini aldı. Sözcü gazetesinden Deniz Zeyrek’in yazasının başlığı “Fazıl’a kıymayın efendiler”

"Madem kutuplaşma bizi rahatsız ediyor. Değirmenine su taşımamız ne kadar doğru? "İktidar o kadar iyi niyetli değil. Halkla ilişkiler çalışması yapıyor, Say da alet oluyor" diyenleri de duyuyorum. Haklı olabilirler. Yine Anna Karenina'dan bir alıntı ile tamamlamak isterim:
"Bütün mutlu aileler benzerdi ama her mutsuz ailenin mutsuzluğu kendine özgüydü". "Aile" yerine "mahalle" yazarak okuyun. Fazıl Say, sanatçı sorumluluğu içinde doğru olanı yaptı. Duruşundan ödün vermedi ama yaşadığı mahallenin mutsuzluk kaynaklarından birinin, kutuplaşmanın üzerine gitti. Bu yüzden Fazıl'a kıymayın efendiler, notaları köprü olsun."

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konsere gitmesini bir seçim çalışması olarak nitelendirenlere bir değerlendirme de Gazi Üniversitesi öğretim üyesi sosyolog Prof. Dr. Erdinç Yazıcı’dan geldi. Yazıcı Sabah Gazetesi’ne verdiği röportajda şunları söyledi:  

“Ben burada Sayın Cumhurbaşkanı'nın özellikle piyanist Fazıl Say konserinde verdiği mesajların seçimin muhtemel tansiyonu hakkında çok önemli bir sinyal olduğunun altını çizmek istiyorum”

Star Gazetesi yazarı Sibel Eraslan da konseri köşesine taşıyan isimlerden. 

“Herkesin kendince bir sahnesi, herkesin kendince bir yeri var bu ülkede... Yeter ki kimse kimsenin sahnesini küçümsemesin, yok saymasın. 
Geçen gece Cumhurbaşkanımız dahi piyanistin sahnesini alkış ve tebriklerle karşıladı. Toplumun hemen her kesiminden onay alan, gönül açan bir buluşma oldu bu. Sahici olup olmadığı ise devam ettirip ettirmeyecekler olarak bizlere kalmış... İnşallah 90'ların plüralist havasını yeniden hissederiz.” 


CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel konuyu sosyal medya hesabından değerlerdirdi. Fazıl Say için "yüz akımız" dedi, Cumhurbaşkanı'nın geri adım attığını yazdı.  
 


Konunun gündemden düşmediği Twitter'da Fazıl Say ve Cumhurbaşkanı'nın katılımı ile ilgili yorum yapanlar arasında siyasetçiler de var sanatçılar da, yazarlar da...

Ve onların arasında eleştirenler de  "sahip çıkalım" diyenler de…   
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DAHA FAZLA HABER OKU