Deniz Zeyrek: Damat, Washington Büyükelçisi olsun

Sözcü yazarı: Prag'a büyükelçi atanan Egemen Bağış'tan, Hollanda'da Türkiye Büyükelçisi olan Şaban Dişli'den neyi eksik?

Fotoğraf: Twitter

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, New York Times’ta (NYT) “güçle evli damatlar” yazısını okumasının ardından Mehmet Ali Yalçındağ’ın Washington Büyükelçiliği’ne atanması görüşünü dile getirdi.

Zeyrek, “Damat, Washington Büyükelçisi” olsun başlıklı yazısında, NYT’den aktararak, Aydın Doğan’ın damadı Mehmet Ali Yalçındağ ile Trump ailesinin yakınlığından bahsetti:

Gazetenin iki yazarı, Trump'ın Türkiye ile ilişkilerini mercek altına yatırmışlar ve Mehmet Ali Yalçındağ'ın, Trump'ın kızı İvanka ve damadı Kuchner ile iyi ilişkilerinin, kritik rol oynadığına kanaat getirmişler.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD ziyaretinden önce gazetecilere ABD ile ilişkilerde Trump'ın tutumunun belirleyici olduğu mesajını vermişti. Ben o açıklamaları, ABD kurumlarının ve Kongresi'nin Türkiye aleyhtarı girişimleriyle birleştirip, “Türkiye'nin Washington'daki tek dostu Trump” olarak okumuştum.

NYT gazetesinde yayınlanan makalede ise özetle Trump'ın (ABD devletinin -Pentagon, CIA, Kongre, Dışişleri Bakanlığı- aksine) Türkiye'ye gösterdiği olumlu tavrın, Ankara ile Washington arasında “arka kapı” diplomasisi yürüten ve Trump Ailesi'nin dostluğunu kazanan Yalçındağ'dan kaynaklandığı iddia ediliyor.

Makaleden anladığım, Yalçındağ olmasa, Erdoğan'ın danışmanları Trump'ın kaybedeceği görüşünü dile getirip, Hillary Clinton'a yatırım yapılmasını tavsiye ediyormuş. Yalçındağ ise kazanacağından emin bir şekilde Trump ve ailesinin desteklenmesini sağlamış. Bu sayede Trump ile Erdoğan arasında köprü olup, iyi ilişkilerin önünü açmış.

Makalede Yalçındağ’ın Ankara-Washington ilişkilerindeki “kritik rolü”nün somut örneklerle aktarıldığını söyleyen Zeyrek, şöyle devam etti:

Makaleyi okumayı bitirdiğimde kendimi, şu soruyu sorarken buldum:

S-400 krizi orada öylece duruyor. Belli ki ABD ile yaşayacağımız daha çok kriz var. Madem ABD ile ilişkilerimiz sadece Trump ile ilişkilerden ibaret hale geldi ve madem Yalçındağ, Trump ile ilişkide köprü rolü oynuyor, o zaman Washington'da 5 yılını dolduran ve Ankara'ya dönme zamanı gelen Büyükelçi Serdar Kılıç'ın yerine niye atanmasın ki?

Prag'a büyükelçi atanan Egemen Bağış'tan, Hollanda'da Türkiye Büyükelçisi olan Şaban Dişli'den neyi eksik?

Independent Türkçe, Sözcü

DAHA FAZLA HABER OKU