Yeni Şafak yazarı Barbarosoğlu: Diyanet hiç bilmediği hayatlara video hazırlıyor, “instatürban” kadınlar coşuyor

Fatma Bostanoğlu: Siz instatürban fenomen eşi olmak ne kadar zor hiç düşündünüz mü?

Fotoğraf: Twitter

Yeni Şafak yazarlarından Fatma Barbarosoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “telefonla değil, eşinle ilgilen” temalı kamu spotunu yazdı.

Barbarosoğlu, “DİB hiç bilmediği hayatlara vidyo hazırlıyor, İnstatürban kadınlar coşuyor” başlıklı yazısında YouTube kanalı olan başörtülü kadınlar için şunları söyledi:

Tesettürün şekil şartlarını yerine getirip ruhunu süpürmüş olan instatürban kadınlar”, hayatlarını 7/24 şeffaf sindirim olarak “kanalından” yayınlayıp fenomenleşiyor.

Saç gizli, uzun kıyafet ile beden saklı, ful makyaj ile yüz hatları olabildiğince parıltılı...

Eşler her daim fon olmaya hazır ve nazır, ne de olsa onlar paranın kaynağı.

Evinden dışarı çıkmayan, erkeklerle aynı ortamı paylaşmaktan beri duran, ama bütün dünyaya, evinin her köşesini, yatak odasının kapısını dahi açan “yeni kadın/instatürban”ların “yeni yuva” anlayışından bihaber DİB, sosyal medya bağımlılığı üzerine vidyo hazırlamış.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Diyanet’e  “Kime hazırlamış? Bağımlılığın, israfın, gösterişin, hasedin dibini bulmuş, mahremiyeti açı açı imha etmiş instatürbanlılar için mi?” sorusunu yönelten Yeni Şafak yazarı, şöyle devam etti:

DİB ruhunu kavrayamadığı sorun için, hiç bilmediği hayatlara mihmandarlık yapmaya kalkınca, “ağzı olan konuştu” elbet. Ağzı olup konuşanlar da en az DİB kadar esasında neye karşı olduklarını bilmeden konuştu.

Her devrin “yeni kadın” yarattığını söyleyen Bostanoğlu, sosyal medyadaki şatafatlı yaşamın kaynağını da sordu:

Bu “yeni kadın”a eş olan “yeni erkekler” kim! Paraya para demeyecek lüks harcamalarına, eşlerinin savurup saçma özgürlüklerine güç yetiren... Ama kendilerini bir özne olarak inşa etmeye gelince işte orada çaresizliğin dibini bulan, kendilerinden “yeni” sıfatı esirgenen “yeni kadın”ın yanındaki o sükutu kendine zehir genç erkekler...

Şallı kızları dillerine dolayan hacılar, hocalar, ağabeyler, amcalar! Siz instatürban fenomen eşi olmak ne kadar zor hiç düşündünüz mü?

Eşine “takipçi” olmuş bütün o kitle için, susarak ve gerektiğinde sadece tebessüm edip onaylayarak var olmak...

Niye düşüneceksiniz ki neticede instatürbanlar “çalışma” günahından beri olduğuna göre yaptıkları her şey “beğeni” konusu...

Independent Türkçe, Yeni Şafak

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU