Mahkeme, AYM'nin 'Barış Akademisyenleri' ile ilgili hak ihlali kararını tanımadı

Anayasa Mahkemesi'nin 26 Temmuz'daki hak ihlali kararından sonra, çeşitli mahkemelerde hakkında dava açılan 822 Barış Akademisyeni'nden 484'ü beraat etti

Görsel: Barış için Akademisyenler

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'nin Barış Akademisyenleri hakkındaki hak ihlali kararını tanımadı. Mahkeme, "Terör örgütü propagandası yapmak" suçunu işlediği gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezası verilen akademisyen S.U.'nun yeniden yargılanma talebini reddetti. 

Mahkeme: HAGB hüküm niteliğinde değil

6 Mart 2019'da hükmün açıklanması geri bırakılarak 1 yıl 3 ay hapis cezası verilen akademisyenin avukatının yeniden yargılama ve beraat talebini reddeden mahkeme, ret gerekçesinde yargılanmanın yenilenmesi için usulüne uygun bir hüküm gerekli olduğunu belirtti. 

Mahkeme, sanık akademisyen hakkında verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezasının hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararıyla birlikte verildiğine değinerek, kararının hukuki niteliği bakımından hüküm niteliğinde olmadığına vurgu yaptı. 

37. Ağır Ceza Mahkemesi, yargılamanın yenilenmesi için kabul edilebilirlik şartları bulunmadığı için talebi reddetti.

484 akademisyen beraat etti

Anayasa Mahkemesi'nin 26 Temmuz'daki hak ihlali kararından sonra, çeşitli mahkemelerde hakkında dava açılan 822 Barış Akademisyeni'nden 484'ü beraat etti. 

Sanık avukatı: Aynı olaya ilişkin farklı kararlar verilmesi de hak ihlali

Sanık avukatı Melike Polat, 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

Mahkeme, teknik hukukla ilgili bir tartışma yürüterek söz konusu kararı vermiş. Ancak hukukun genel ilkelerinden olan "yargı kararlarının yeknesaklığı" ilkesini göz ardı etmiştir. Anayasa Mahkemesinin ihlal kararının ardından, AYM kararını emsal göstererek ceza almış diğer akademisyenler için yargılanmanın yenilenmesi başvurusu yapıyoruz. Diğer mahkemeler beraat kararları verirken İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi talebimizi reddetmiş bulunmaktadır. Bu şu sonucu doğuracaktır: Aynı bildiriye imza atan bir kısım akademisyen beraat ederken bir kısmı mahkum olacaktır. İşte yargı kararlarının yeknesaklığı ilkesi bu açıdan çok önemli. Aynı olaya ilişkin farklı kararların verilmesi adil yargılanma hakkının ihlali niteliğindedir. Eğer İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinin kararına yaptığımız itiraz da reddedilirse yine Anayasa Mahkemesi'ne gideceğiz.

Karar oy çokluğuyla çıkmıştı

Doğu ve Güneydoğu'da başlatılan hendek ve barikat eylemlerine yönelik başlatılan operasyonlara karşı çıkan bildiri nedeniyle akademisyenlere yönelik "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan davalar açılmıştı. Davalarda verilen cezalar nedeniyle Anayasa Mahkemesi'ne yapılan 'ifade özgürlüğü ihlali' başvurusu oy çokluğuyla kabul edilmişti.

AYM: Varsayımı aşan delil yok

Yüksek mahkemenin kararında bildiriyi yazan ve imzalayan akademisyenlerin PKK'nın talimatıyla hareket ettiklerine yönelik varsayamı aşan bir delil gösterilmediği şu ifadelerle belirtilmişti: 

İlk derece mahkemeleri mahkûmiyet kararlarını önemli ölçüde PKK terör örgütünün bir üst düzey yetkilisinin bildirinin yayımlanmasından yaklaşık iki ay önce yaptığı ileri sürülen "Aydın ve demokratik çevreler öz yönetimlere sahip çıksın" şeklindeki çağrıya dayandırmışlardır.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU