Çin odak seviyelerini ölçmek için öğrencilerin beynini tarıyor

Başların takılan bant sayesinde öğrencilerin başarı oranında artış sağlandığı açıklandı ama bilim insanları şüpheli

Konsantrasyon seviyesini ölçen baş bantları Çin'de denendi

Beyin sinyallerini okuyarak konsantrasyonu izleyen baş bantları binlerce Çinli öğrenci üzerinde denendi.

Cihazı tasarlayan ABD teknoloji şirketine göre, bu tarayıcılar yakında Çin’deki milyonlarca öğrenci üzerinde kullanılabilecek.

Amerika’nın Massachusetts eyaletinde bulunan girişimci şirket BrainCo, konsantrasyonu ölçmeye yarayan bantların, öğretmenlerin ekstra yardıma ihtiyacı olan öğrencileri tespit etmelerine yardımcı olabileceğini söyledi.

Bununla birlikte, nörologlar bantların verimliliğini sorguluyor. Cihazlar ayrıca mahremiyetle ilgili endişeleri de dile getirdi.

Bu bantlar, kişi bir işle meşgulken beyin aktivitesini tespit etmek için beyin dalgalarını ölçen (elektroensefalografi-EEG) sensörleri kullanıyor.

New Scientist dergisine göre, bu bantlar Çin’de 10-17 yaşları arasında 10.000 öğrenci üzerinde denendi.

Öğretmenler, baş bantlarından veriyi alan bir uygulamayı kullanarak öğrencilerin konsantrasyonunu izledi. Cihazların ön kısmında bulunan ışıklar, farklı konsantrasyon seviyeleri için farklı renkleri gösteriyor.

Öğrenciler ayrıca, her gün evde 25 dakika boyunca konsantrasyonlarını arttırmayı amaçlayan bir akıllı telefon oyunu oynadı.

BrainCo'nun kurucusu ve CEO'su Bicheng Han, ilk denemenin ev ödevine az vakit ayırmak zorunda olan öğrencilerin notlarının yükseltilmesini sağladığını söyledi.

Bantları üreten teknoloji şirketi, Çinli bir distribütöre 20.000 bandı tedarik etmek üzere bir anlaşma imzaladı.

Şirketin kurucusu Han, "İlk 20.000 bantla hedefimiz, bantların birden fazla öğrenci tarafından kullanılmasını sağlayarak, 1,2 milyon kişiden veri toplamak" dedi.

Bununla birlikte, çalışmanın sonuçları bir akademik dergide yayınlanmadı ve bilim adamları bu yeni çalışma hakkında şüphelerini dile getiriyor. 

Virginia Commonwealth Üniversitesi'nde klinik psikiyatri profesörü Russell Barkley, bandın yol açtığı söylenen notlarla ilgili yükselmenin plasebo etkisinden kaynaklanabileceğini belirterek "Ebeveynlerin beklentisinden kaynaklanıyor, ürünlerden değil" dedi.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/news/world/asia

Independent İngilizce’den çeviren: Büşra Kırkpınar 

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU