ABD Temsilciler Meclisi onayladı, Trump’ın azil süreci resmen başladı

Donald Trump hakkındaki azil soruşturması kapsamında bugün ilk kez oylama yaptı. Tasarı, 196 oya karşı 231 oyla kabul edildi

Fotoğraf: AP

ABD Başkanı Donald Trump hakkında azil soruşturulması başlatılmasını öngören tasarı, Temsilciler Meclisi'nde kabul edildi. Tasarıya 232 kişi evet,196 kişi de hayır oyu verdi. Meclis'te 435 sandalyeden 234’ünü Demokratlar ellerinde bulunduruyor.

Trump: Cadı avı

Kararın ardından Twitter hesabından paylaşımda bulunan Trump, “ABD tarihindeki en büyük cadı avı” ifadelerini kullandı.

 

Süreç nasıl başladı?

Trump ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında temmuzda yapılan tartışmalı telefon görüşmesi, ABD Kongresindeki Demokratların Trump'a yönelik azil soruşturması açmasına neden olmuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Trump, Zelenskiy'den 2020 Başkanlık seçimleri için Demokratların güçlü aday adaylarından olan Joe Biden'ın oğlunu soruşturmasını istemişti. Trump ise görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu savunmuş, "Zelenskiy ile ne konuştuğumun önemi yok. Birileri Biden'ı araştırmalı" ifadelerini kullanmıştı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 24 Eylül’de Başkan Donald Trump'ın görevinden azledilmesi için resmi girişimde bulunduklarını açıklamıştı. 

Pelosi, "Trump'ın eylemleri ulusal güvenliğimizi baltalıyor" demişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU