Demirtaş: Kimse bugünleri unutmayacak

Eski HDP Eş Genel Başkanı: Kürtlerle diyaloğa gelince “Teröristlerle görüşme yapılmaz” diyen iktidarı da muhalefeti de Kürtler hatırlayacaktır

Fotoğraf: HDP

Tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, muhalefete eleştiriler getirdi.

Yerel seçimlerden önce "Gerekirse bağrınıza taş basın" diyerek HDP seçmenine çağrıda bulunan Demirtaş, bugünkü açıklamalarında muhalefete tepki gösterdi.

Yeni Özgür Politika gazetesine konuşan Demirtaş, şunları söyledi:

İnsanlarımız haklı olarak çok öfkeliler ancak bu öfkeyi halklara, bireylere değil zihniyetlere yöneltmektir doğru olan. Hepimiz zaman zaman halkların kardeşliği kavramını kullanıyoruz. Ancak siyaset bilimi açısından “kardeşlik” yerine “eşitlik” kavramı daha uygun düşer. Eşit olduktan sonra kardeş olmak işin en kolayıdır.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Bu dönemlerde Kürtlerde yaşanan duygusal kopuş, aşırı milliyetçi savrulmalara yol açarsa bunun kimseye yararı olmaz" diyen eski HDP Eş Genel Başkanı, şöyle devam etti:

Evet Kürtler öfkeli ve haklı olarak kırılmış, yaralanmışlardır. Bu yaraları sarmanın yolu her zaman duyguyla hareket etmek değildir. Yeri geldiğinde aklımızı öne çıkararak kararlar almak zorundayız.

Ancak hiç kimse bugünleri de unutmayacaktır elbette. Günü geldiğinde kimse bağrına taş falan basmayacaktır, o bir kere olur. Barış isteyen halka özeleştiri sorumluluğu, savaşın arkasında hizalanan muhalefettedir. Onların yerinde olsam Kürt halkını hafife almazdım. Bugünden başlayarak kendimi affettirmek için pratikte ikna edici adımlar atardım. Yoksa yarın geç kalınmış olabilir. Kürtler kimsenin marabası, kuyruğu ya da payandası değildir. Bu savaşa koşulsuz destek sunanlar halka özeleştiri borçludurlar. Kürtlere sadece savaşı ve ölümü reva görenleri, Kürtler de günü geldiğinde tanımazlar.

"Kürtler iktidarı da muhalefeti de hatırlayacak"

Dünyanın bütün güçleriyle görüşmeyi ve müzakere etmeyi meşru sayıp sıra Kürtlerle diyaloğa gelince “Teröristlerle görüşme yapılmaz” diyen iktidarı da muhalefeti de Kürtler hatırlayacaktır. Kürt siyaseti de ittifak politikasını sürdürecekse halkın bu hassasiyetini dikkate almalıdır. Bu kırılma giderilmeden mesafe kat edilemez diye düşünüyorum.

"HDP her koşulda demokrasi için mücadele etmeye devam eder" diyen Demirtaş, kaybedenin HDP ya da demokrasi güçleri olmayacağını işaret ederken "Barış yerine savaş politikalarını savunanların siyaseti, iktidarın yanında olan herkese kaybettirir" ifadesini kullandı.

 

Independent Türkçe, Yeni Özgür Politika

DAHA FAZLA HABER OKU