Leyla Güven: Tecrit kalkmadı, eylemimiz devam edecek

HDP Hakkari Milletvekili ve HDK Eş Başkanı Leyla Güven 69 gündür Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde sürdürdüğü süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine devam edeceğini açıkladı

Leyla Güven

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven, 69 gündür süresiz dönüşümsüz açlık grevinde. "Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması" talebiyle grevde olan Güven’in eylemi 2 ayı geride bıraktı.

Sağlık durumu kötüye gittiği için 4 Ocak’tan bu yana avukatlarıyla görüşemeyen Güven, dün yapılan görüşün ardından kamuoyuna sağlığı ve gelişen sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“9-10 kilo kaybettim”

Sağlığı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Güven, yürümekte zorlandığını ve baş ağrılarının arttığını söyledi. Güven, “Öncelikle sağlığıma ilişkin kısa bir bilgilendirme yapmak istiyorum. Günlük sağlık kontrollerim yapılıyor. Son 20 gündür tansiyonda bir iniş var. Örneğin sabah ölçümlerinde 7/5 olan tansiyon, akşam ölçümünde 11/6 olabiliyor. Bu durum bende sürekli bir uyku haline neden oluyor. Kiloma ilişkin ise yaklaşık 9-10 kilo civarında kaybım var. Ayrıca yürümekte zorluk çekiyorum, baş ağrılarım yoğunlaştı. Mide bulantıları, yüksek ateş, ışık, koku ve sese karşı hassasiyetim artarken, sıvı alımında zorluk çekme ve su içmemde de azalma var. Tüm bu belirtiler gün geçtikçe artıyor. Sanırım şimdilik bunları belirteceğim” dedi.

“Direniş daha çok korkutmaya devam edecek”

Güven “Grev, grevin haberleri AKP’yi epey zorluyor. Korkusunu baskıyla örtmeye çalışıyor ama nafile. Direniş daha çok korkutmaya devam edecek. Dolayısıyla kimse bizden bu görüşme (Mehmet Öcalan'ın İmralı ziyaretini kastediyor) ile eylemi, grevi sonlandırmamızı beklemesin. Taleplerimiz yasa dışı değil meşrudur” dedi.

HDP’li Zeydan’a 30 gün ceza

Öte yandan Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü, tutuklu bulunan HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan'a, Leyla Güven’e destek amacıyla girdiği 10 günlük açlık grevi gerekçesiyle bir ay süreyle sosyal faaliyetlere katılmasının yasaklanması yönünde ceza verildiği bildirildi. Kararda, Zeydan'ın cezaevi müdürlüğüne yazdığı 10 günlük açlık grevine gireceğine dair dilekçe ve verilen yemekleri almaması delil olarak gösterildi.

Zeydan'ın avukatı Murat Arksak karara itirazda bulunacaklarını söyledi.

DAHA FAZLA HABER OKU