Rusya mutabakatı sonrası MSB’den açıklama: Mevcut harekât alanımız dışında yeni bir harekâta gerek kalmamıştır

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada YPG’nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı ve 23 Ekim itibariyle Rusya ile ortak çalışma yürütüleceği belirtildi

Fotoğraf: Reuters

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Soçi’de imzalanan 10 maddelik Suriye mutabakatı sonrası Milli Savunma Bakanlığı’ndan açıklama geldi. 

Mutabakatta da belirtildiği gibi 23 Ekim itibariyle Rusya Federasyonu ile müşterek çalışmalara başlanılacağına yer veren açıklamanın tam metni şu şekilde: 

1) 17 Ekim 2019 tarihinde Fırat’ın doğusuna ilişkin Türkiye ile ABD arasında mutabakata varılmış; bu kapsamda, Barış Pınarı Harekâtı’na (BPH) 120 saat ara verilmiş ve bugüne kadar tarafımızdan mutabakata varılan hususların yerine getirilmesinde gerekli hassasiyet gösterilmiştir.

2)  Sürenin sonunda ABD tarafından PKK/YPG’nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı bildirilmiştir.

3) 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de Sayın Cumhurbaşkanımız ile Rusya Federasyonu (RF) Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat kapsamında bugünden itibaren RF ile müşterek çalışmalara başlanacaktır.

4) BPH alanı dışındaki hudutlarımızın güvenliği ve YPG terör örgütü unsurlarının 30 kilometre dışına çıkarılmasına yönelik esasları da içeren anılan mutabakat çerçevesinde mevcut harekât alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır.

5) Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek ve terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.

6) Böylece Bölgede bir barış koridoru oluşturmak suretiyle yerlerinden edilmiş Suriye’li kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli bir şekilde evlerine ve topraklarına dönmesi sağlanacaktır.


Altı saatlik görüşmenin ardından bir basın açıklaması yapan Erdoğan ve Putin, 23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometrenin dışına çıkarılacağını duyurdu. 

Bu işlem için 150 saat verildiğini belirten açıklamada mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacağı da ifade edildi.

Independent Türkçe 

DAHA FAZLA HABER OKU