Yargıtay Atalay Filiz'in işlediği cinayetlerden biri hakkında verilen kararı bozdu

Yargıtay'ın kararında, Filiz'in Fatma Kayıkci'yi tasarlayarak öldürmediği belirtildi

Fotoğraf: AA

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, öğretmen Fatma Kayıkci’yi (43) öldürdüğü gerekçesi ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Atalay Filiz için verilen kararı bozdu. 

Yargıtay kararında, Filiz’in, Kayıkci’yi tasarlayarak öldürmediğine hükmedildi. Bozma kararı sonrası, dosya yeniden yerel mahkemeye gönderilecek.

Nitelikli hırsızlıktan beraat etmişti

Seri cinayet zanlısı Atalay Filiz, tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı'yı öldürmesiyle ilgili davada, "tasarlayarak, bir suçu gizlemek, delileri ortadan kaldırma veya işlenmesini kolaylaştırma ya da yakalanmamak amacıyla kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Filiz'in, "nitelikli hırsızlık" suçundan ise yeterli delillerin olmaması nedeniyle beraatine karar verilmişti.

İstanbul'un Tuzla ilçesinde öldürülmüş halde bulunan Fatma Kayıkci cinayeti ile ilgili yargılanan Atalay Filiz’e, İstanbul Anadolu 5. Ağır ceza Mahkemesi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermişti. Mahkeme, Filiz’in, Kayıkci’yi tasarlayarak öldürdüğüne hükmetti.

fatma kayıkci.jpg
Fatma Kayıkci / Fotoğraf: Twitter

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, mahkeme kararı öncesi son savunması alınan Filiz ise, Kayıkci’yi öldürdüğünü kabul etmiş ancak, cinayete ilişkin önceden bir plan yapmadığını savunmuştu. Filiz’in avukatları karara itiraz etti. İtiraz incelemesini değerlendiren İstanbul Bölge Adli Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, başvuruyu esastan reddetti.

Avukatları itiraz etti

Ret kararı sonrası Filiz’in avukatları bu kez Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay’a yapılan temyiz başvurusunda, hem esasa hem usule ilişin hususlar yer aldı. İtiraz gerekçelerinde biri de cinayetin tasarlanarak işlenmediği yönünde oldu.

İtiraz dilekçesinde bu konuda “Sanığın, eylemi tasarlayarak işlemiş olması söz konusu değil. Cinayeti tasarlayarak işlediğine dair gerekli unsurlar yok.” denildi.

Yargıtay: Tasarlayarak öldürmedi

İtirazı, Yargıtay 1. Ceza Dairesi değerlendirdi. Daire kararında özetle şöyle denildi:

 Sanık, gerçekleştirdiği başka bir öldürme eylemi nedeniyle gizleniyordu. Bu sırada, kendisinden şüphe ettiğini düşündüğü maktulle (Fatma Kayıkci) olay günü karşılaştı.
Gerçek kimliğinin maktul tarafından tespit edildiği ve maktulün, işlediği suç nedeniyle kolluk güçlerine ihbar edeceğini düşündü. Bu nedenle, ani gelişen kastla maktulü bıçaklayarak öldürdü. Olayda, tasarlayarak öldürme suçunun yasal unsurları oluşmadı.

Dosya yerel mahkemeye tekrar gelecek

Bozma kararı sonrası dosya yeniden İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gelecek. Yerel mahkeme, bozma ilamına uysa da Atalay Filiz’in aldığı cezada bir değişiklik olmayacak.

Atalay Filiz, 2013 yılında Göktuğ Demirarslan ile Elena Radchikova'yı, 2016'da ise Fatma Kayıkci'yi öldürmekten suçlanmıştı.

Filiz'in avukatı Merve Uçanok, Yargıtay'ın bozma kararıyla ilgili Independent Türkçe'ye şu değerlendirmeyi yaptı:

Bildiğiniz üzere yargılamaya konu olay ciddi şekilde kamuoyunun ilgisini çeken, medyatik diyebileceğimiz bir hadise. Böyle olaylarda adli makamların üstünde yargılamayı çabuk neticelendirme ve en ağır cezaya hükmetme baskısı olabiliyor. Elbette ki, kamuoyu birtakım yargılamaları dikkatle takip edecektir. Ancak bunun mahkemeler üzerinde bir baskıya dönüşmemesi, mahkemelerin de bu baskı karşısında adil yargılanma hakkını ve savunma hakkını her ne surette olursa olsun koruması gerekir. Bu haklar, sanığın ismi ve hakkındaki isnattan bağımsız herkesin sahip olduğu haklardır. Bu olayda da somut olayın meydana gelişi itibariyle tasarlamaya ilişkin iddianın gerçekleşmediği ortadaydı. Yargıtay da bu yöndeki savunmalarımızın haklılığını teyit etti.


Independent Türkçe, Hürriyet

DAHA FAZLA HABER OKU