Adil Öksüz’ün serbest bırakılması ile ilgili davada istenen cezalar belli oldu

Darbe girişiminin ardından yakalanan, ancak daha sonra salıverilen FETÖ firarisi Adil Öksüz’ün serbest bırakılması ile ilgili davada, 5 sanık için 27 yıla kadar hapis cezası istendi. Savcılık, 20 sanığın ise beraatini talep etti

Fotoğraf: AA

Darbe girişiminde etkin rol oynadığı ve FETÖ’nün üst düzey yöneticisi olduğu iddia edilen Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasıyla ilgili davada savcı mütalaasını açıkladı.

13'ü asker, 14'ü Emniyet Genel Müdürlüğü personeli ve biri eski Başbakanlık müşaviri 28 sanığın yargılandığı davada 5 sanık hakkında 27 yıla kadar hapis cezası istendi.

20 sanık için beraat istedi

Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Harun Çetinkaya, esas hakkındaki mütalaasını açıklayacağını bildirdi.

Savcı Çetinkaya, sanıklardan Yusuf Gül, Semih Kaman, İsmail Uçar, Bilge Kağan Aksoy, Erkan Külah, Abdulsamet Gürler, Serkan Çoraplı, Ahmet Camgöz, Mehmet Gökcehan Temel, Mustafa Kalkan, Kadir Yılmaz, Yakup Altundağ, Murat Bozdoğan, Kenan Gülbay, Alp Aslan, Gökhan Yücel, Mehmet Akbaş, Hüsrev Arslan, Erol Özdemir ve eski Başbakanlık müşaviri Ali İhsan Sarıkoca'nın, delil yetersizliği nedeniyle beraatlerine karar verilmesini talep etti.

4 suçlamadan cezalandırılmalarını talep etti

Mütalaada, sanık Hakan Kutlu'nun "görevi ihmal"den 3 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Sanıklar Serter Koçak, Erhan Cihangir, Ömer Doğan, Osman Gök ve Zeki Çınkır'ın ise “görevi kötüye kullanmak" suçundan 2, "suç delillerini yok etmek" suçundan 5, "suçluyu kayırma" suçundan 5, "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçundan da 15 yıla kadar olmak üzere toplam 27 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Mütalaada ayrıca sanıklar Murat Bayrak ve İlyas Kaytancı hakkındaki dava dosyalarının ise tefrikine karar verilmesi talep edildi.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU