Nuri Pakdil hayatını kaybetti

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görülen Pakdil, Kasım 2014'te Necip Fazıl Saygı Ödülü'nün ilkini almıştı

Fotoğraf: AA

Yazar Nuri Pakdil hayatını kaybetti. Pakdil'in vefatını Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Twitter hesabından duyurdu.

Kamuoyunda 'Kudüs Şairi' olarak tanınan ve Kudüs hakkındaki eserleriyle bilinen şair yazar Nuri Pakdil, 1934'te Kahramanmaraş'ta başlayan hayatı boyunca onlarca deneme ve şiir kaleme almıştı.

85 yaşında yaşamını yitiren Pakdil'in ilk çalışmalarını, şiir ve deneme türlerinde memleketinde "Demokrasiye Hizmet" gazetesinde yayımlamıştı. Lisedeyken "Hamle" adında bir dergi çıkaran yazar, İstanbul'da bir haftalık dergide sanat sayfaları düzenlemişti.

Pakdil, 1969 yılında "Edebiyat" dergisini ve 1972'de Edebiyat Dergisi Yayınları'nı kurmuştu. Edebiyat Dergisi Yayınları'nın ilk kitabı olan Batı Notları'nı yayımlayan yazarın çıkardığı Edebiyat Dergisi, kimi aralıklarla uzun yıllar sürdürdüğü yayınına, Aralık 1984'te ara vermişti. Edebiyat Dergisi Yayınları, 1972-1984 yılları arasında 18'i Nuri Pakdil imzasını taşıyan, 45 kitap yayımlamıştı.

Pakdil, 28 Şubat 1997 tarihinde Edebiyat Dergisi Yayınları'ndan yeniden kitap yayımlamaya başlamış, daha önce yayımlanan 5 kitabın yeniden çalışılmış basımı ve 12 yeni kitabın ilk basımları yapılmıştı.

"Kudüs şairi" olarak bilinen Pakdil, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görülen, Kasım 2014'te Necip Fazıl Saygı Ödülü'nün ilkini almıştı. 


Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU