Önce Kayseri Valiliği sonra Şişli Kaymakamlığı... Dink Vakfı konferansına yine izin yok

Hrant Dink Vakfı’nda 18-19 Ekim’de düzenlenecek ‘Kayseri ve Çevresi: Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi Konferansı’, Şişli Kaymakamlığı tarafından yasaklandı

Fotoğraf: Hrant Dink Vakfı

Hrant Dink Vakfı’nın organize ettiği. 18 ve 19 Ekim’de Hrant Dink Vakfı Havak Salonu’nda yapılacak ‘Kayseri ve Çevresi: Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi Konferansı’, İstanbul Şişli Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

Kayseri’de yapılması planlanan konferans, daha önce Kayseri Valiliği tarafından yasaklandığı için İstanbul’da yapılması kararlaştırılmıştı.

Hrant Dink Vakfı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

18 ve 19 Ekim’de Hrant Dink Vakfı Havak Salonu’nda yapılacak 'Kayseri ve Çevresi: Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi Konferansı' yasaklandı! Kamuoyunun yakından takip ettiği üzere, daha önce Kayseri’de yapılması planlanan konferans Kayseri Valiliği’nin müdahalesiyle yasaklanmıştı. Bunun üzerine, Vakfımızın Yönetim Kurulu konferansın İstanbul’da yapılmasına karar verdi. Yarın yapılacak konferansın tüm hazırlıkları tamamlanmış, konuşmacıların tümü gerek Türkiye gerek dünyanın dört bir yanından İstanbul’a gelmişken, bugün 17 Ekim Perşembe günü saat 17.08’de Şişli Kaymakamlığı’ndan Vakfa bildirilen yasaklama tebliğinde gerekçe belirtilmemiştir. Türkiye ve yurt dışından birçok akademisyenin değerli sunumlarıyla bilimsel veriler ışığında gerçekleştirilecek 'Kayseri ve Çevresi: Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi Konferansı’nın yasaklandığını üzülerek kamuoyuyla paylaşıyoruz.

 

Independent Türkçe, Agos gazetesi

DAHA FAZLA HABER OKU