CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak: Mektup, Beyaz Saray tarafından sızdırıldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, ABD Başkanı Donald Trump tarafından gönderilen mektup için “Bu hakaretlerin muhatabı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir” dedi. Öztrak, mektubun Beyaz Saray tarafından sızdırıldığını iddia etti

Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenlendi. Öztrak, sözlerine Ankara Kalesi’nden düşerek hayatını kaybeden MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ının oğlu ile vefat eden Ali Topuz ve Orhan Birgit için başsağlığı dileyerek başladı.

Görülmemiş rezalet

ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği mektup için ‘219 yıllık Türk-Amerikan ilişkilerinde, bugüne kadar hiç görülmemiş büyük bir rezalet’ tanımlası yapan Öztrak, ‘kağıt parçası’ diye nitelediği mektubun doğrudan Beyaz Saray tarafından sızdırıldığını ileri sürdü.

Trump bu cesareti nereden alıyor?
Beyaz Saray antetli ve Trump imzalı mektupta, diplomatik teamüllerin dışında, hiçbir devlet başkanına yakışmayacak küstahça ifadeler ve hakaretler olduğunu belirten Öztrak, şunları söyledi:

Bu kağıt parçasının muhatabı, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Erdoğan değildir. Bu hakaretlerin muhatabı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, böyle bir hadsizliği, küstahlığı hiçbir zaman kabul etmemiştir, bugün de etmemelidir. Trump, bu küstah üslubu kullanma cesaretini ve cüretini nereden almaktadır?

‘Bu kağıt parçasında, üç husus dikkati çekmektedir’ diyen Öztrak şöyle devam etti:

Birincisi, Trump'ın 'ver' demesi üzerine sarayın adalet ve siyaseti karıştırarak, Papaz Brunson'ı Oval Ofis'e göndermesidir.

İkincisi, saray iktidarının ekonomiyi borca batırarak dolarkolik hale getirmesi ve döviz rezervlerimizin tüketilmesi neticesinde, ülkemizin dışarıdan gelecek ekonomik tehditlere karşı savunmasız kalmasıdır. Önce borç veren şimdi emir vermeye kalkışmaktadır. Trump'ın 'ekonominizi yıkarım' tehditlerinin arkasındaki neden budur.

çüncüsü, Erdoğan'ın Büyük Orta Doğu Projesi eş başkanlığına soyunmuş olmasıdır. Bu görevi veren dış güçler, şimdi Erdoğan'a 'PKK'nın Suriye'deki başıyla pazarlık masasına otur' demektedirler.

Umarız Erdoğan okumamıştır

Mektubun ekinde, PKK’lı Mazlum Kobani’nin ABD Başkanı'na yazdığı bir başka mektubun da yer aldığının anlaşıldığını belirten Öztrak, "Buradan ABD Başkanı ve hükümetinin Suriye'deki teröristlerle mektup arkadaşlığı yaptığı anlaşılmaktadır. Umarız ve bekleriz ki Erdoğan, Trump'ın bu müsveddenin ekinde yer alan terör örgütüne ait paçavrayı ciddiye alıp okumamıştır" diye konuştu.

Mektubun, Türkiye ve ABD arasında 1952'den bu yana süren müttefiklik hukukuna sığmadığını ifade eden Öztrak, hak ettiği yanıtı almadığı sürece, Trump'ın küstahlığının daha da artacağını savundu.

Erdoğan ABD’ye adımını atmamalıdır

Barış Pınarı Harekatı'nın, 9 Ekim 2019'da saat 16.00'da başladığını hatırlatan CHP Sözcüsü Öztrak, şunları kaydetti:

Bu sırada ABD'de saat henüz 09.00'dur. Yani mesai daha yeni başlamıştır. Demek ki bu kağıt parçası, harekat başladıktan sonra yazılıp, gönderilmiştir. Bu kağıt parçası ortada durmaktadır ve buna hak ettiği cevap henüz verilmemiştir.

slında yapılacaklar bellidir. Bu müsvedde sahibine derhal iade edilmelidir. Bugün ABD Başkan Yardımcısı, cumhurbaşkanı tarafından değil, yardımcısı Fuat Oktay tarafından kabul edilmelidir. Bu görüşmede Türkiye'ye gönderilen mektup müsveddesi geldiği adrese ABD Başkan Yardımcısı eliyle Oval Ofise geri götürülmelidir.

Bu kağıt parçası ortadayken ve AK Parti Genel Başkanı'nın dünkü grup toplantısında ifade ettiği üzere 'kendisine ve ailesine ABD tarafından vize yasağı getirilmişken', Erdoğan'ın Türkiye Cumhuriyeti'ni temsilen ABD'ye adım atmaması gerekir. Erdoğan, bu tedbirleri almaktan çekinmemelidir, korkmamalıdır.

Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU