Tuncel ve Irmak da Leyla Güven'e destek için açlık grevine başlıyor

Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP) tutuklu Eş Başkanı Sebahat Tuncel ile eski HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başlayacaklarını duyurdu

 Sebahat Tuncel ve Selma Irmak. Fotoğraf: AA

Kocaeli'deki Kandıra Cezaevi'nde tutuklu bulunan Demokratik Bölgeler Partisi Eş Başkanı Sebahat Tuncel ile eski HDP milletvekili Selma Irmak avukatları aracılığıyla açıklama yaptı.

Açıklamaya göre açlık grevi Abdullah Öcalan üzerindeki "tecridin kaldırılması talebiyle" süresiz ve dönüşümsüz olacak.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Leyla Güven arkadaşımızın başlattığı süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi 68. gününde ve bütün cezaevlerinde yeni katılımlarla direniş büyüyerek devam ediyor. Leyla Güven’in talebi bireysel değil, toplumsal bir taleptir. Milyonlarca Kürt'ün ve demokrasi, barış ve özgürlük isteyen milyonların talebidir. Sayın Öcalan’ın kardeşi ile yapmış olduğu yarım saatlik görüşme önemlidir. Ancak bu tecrit ve izolasyon politikasının son bulduğu anlamına gelmemektedir. Mutlak tecrit ve izolasyon politikasının son bulması için bizler de 15 Ocak’tan itibaren süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlıyoruz. Mutlak tecrit son bulana kadar eylemselliğimizin devamı konusundaki kararlılığımızı belirtmek istiyoruz. Tüm demokrasi güçlerini açlık grevi direnişçilerinin taleplerinin karşılanması için dayanışmaya ve mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz."

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecridin kalkması, barış ile çözüm için yeni bir dönemin başlatılması amacıyla 8 Kasım 2018’de açlık grevine başlamıştı.

Türkiye’nin birçok cezaevinde tutuklu bulunan yaklaşık 256 tutuklu da greve destek vermişti. 

Güven’in açlık grevine destek verenler arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eş Başkanı Gültan Kışanak, Tunceli Belediyesi eski Eş Başkanı Nurhayat Altun, Demokratik Toplum Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Çiçek Otlu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan’ın yanı sıra birçok siyasi tutuklu bulunuyor.
 

DAHA FAZLA HABER OKU