Türkiye’deki açlık grevleri sona erecek mi?

"Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması" talebiyle Türkiye'deki cezaevlerinde 256 kişi açlık grevinde. Abdullah Öcalan'ın kardeşiyle yaptığı görüşme sonrası açlık grevlerinin akıbetine dair bir karar alınmış değil

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in başlattığı açlık grevine Türkiye’nin birçok cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlü yaklaşık 256 kişi destek vermişti.

Mehmet Öcalan 11 Eylül 2016 sonrasında ilk kez İmralı'ya giderek kardeşi Abdullah Öcalan ile görüştü.

Leyla Güven’in kızı gazeteci Sabiha Temizkan ve HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, açlık grevinin bundan sonrasıyla ilgili Independent Türkçe’ye değerlendirmede bulundu.

Mehmet Öcalan’ın oğlu HDP’li Ömer Öcalan İmralı'daki görüşmenin açlık grevleri sonucunda gerçekleştiğini söyledi:

“Yaklaşık üç senedir avukatlar düzenli olarak her hafta aile adına başvuru yapıyordu, ama her seferinde başvurumuz farklı gerekçelerle reddediliyordu. Bu hafta devlet aileyi çağırdı ve İmralı’da Abdullah Öcalan ile bir görüşme gerçekleşti. Sağlığının iyi olduğu bilgisini aldık. Görüşme ile ilgili detaylı bilgiye sahip değilim çünkü henüz babam Mehmet Öcalan’la bu konu hakkında konuşamadık.”  

Ömer Öcalan, ilerleyen zaman diliminde yetkililer tarafından açlık grevlerinin gidişatıyla ilgili bir açıklama yapılacağını söyledi. 

Öcalan: 2016’da yapılan görüşme de grevler neticesinde olmuştu

Ömer Öcalan,  11 Eylül 2016’da yapılan görüşmenin de açlık grevleri neticesinde gerçekleştiğini hatırlatarak, son görüşmenin içeriğine ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Dediğim gibi aile adına Mehmet Öcalan İmralı’da Abdullah Öcalan ile yaklaşık yarım saatlik bir görüşme yaptı. Sadece şunu söyleyebilirim, sayın Abdullah Öcalan’ın sağlığı yerinde. Görüşmeden sonra dün vekilimiz Leyla Güven'i açlık grevinin 67. gününde cezaevinde ziyaret etmek istedim ama hem sağlığı elvermediği hem de fiziken zorlandığı için görüşme gerçekleşmedi.”

Leyla Güven’in kızı: Görüşmenin şu an olması tesadüf değildir 

Leyla Güven’in kızı Sabiha Temizkan görüşmenin açlık grevinin 66. gününde gerçekleşmesinin tesadüf olmadığı görüşünde. Temizkan,  “Yaklaşık 3 yıldır Öcalan ile görüşme olmuyordu ve 3 yıl sonra açlık grevinin 66. Gününde bir görüşme gerçekleşti. Ben şahsen bu açlık grevinin etkisinin olduğunu düşünüyorum. Bu kadar uzun süredir görüş yaptırılmıyorken şu an olması tesadüf değildir herhalde. Dolayısıyla görüşmenin açlık grevinin etkisiyle gerçekleştiğini düşünüyorum” dedi.

Annesinin henüz açlık grevini sonlandırmadığını aktaran Temizkan, Leyla Güven’in son durumuyla ilgili şunları anlattı: 

“Öcalan ile görüşme gerçekleştirildikten sonra annem ile görüşme fırsatım olmadı. Dolayısıyla annemin ne düşündüğü şu an kestiremiyorum ve görüşme olmadan bir şey söyleyemiyorum. Bugün görüşme var, annemin yanına gideceğim ama tahminimce annem grev için yarınki HDP’nin açıklamasını bekleyecektir diye düşünüyorum. Öcalan ile görüşme gerçekleştirildikten sonra henüz bir açıklama yapılmadı. Muhtemelen açıklama yarın yapılacak ve ben de o açıklamayı merak ediyorum. Annem de açıklamaya göre grevi sonlandırıp sonlandırmayacağına karar verecektir.”

Leyla Güven: Direniş büyütür

Dün Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) Ankara’da yapılan 9’ncu Genel Kurulu’nda DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in mektubu okundu.

Güven mektubunda şunlara vurgu yaptı:

“Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım, halkları özgürleştirelim’ şiarıyla zindan direnişçileri olarak üzerimize düşen direniş hattına girdiğimiz şu günlerde faşizmi yıkma çemberinde kilitlendik. Bu direnişin dışarıda yaratılacak hattını siz yoldaşlarımızın omuzlarına bırakarak, bayrağı teslim ederek devam ediyoruz. Bugün sizlerin gözü kulağı ne kadar içeride zindanlarda ise bizlerin de gözü kulağı dışarıda gelişecek direnişsel çıkışlardadır. ‘Direniş büyütür, pasifizm öldürür’ düsturunun altını çizerek bitirirken, uğruna ölecek bir yaşam gerçeğini soluduğumun bu uğurda seve seve ölümü kucaklayacak bir noktada olduğumuzu belirtiyorum.”

Diyarbakır Barosu: Tüm yetkilileri sağduyuya davet ediyoruz

Diyarbakır Barosu da geçen hafta yaptığı açılamada “Açlık grevi eylemi yapan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in sağlık durumunun kritik eşikte. Başta adalet bakanı olmak üzere, tüm yetkilileri sağduyuya davet ediyoruz” çağrısında bulunmuştu.

Güven’in açlık grevine destek verenler arasında DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eş Başkanı Gültan Kışanak, Tunceli Belediyesi eski Eş Başkanı Nurhayat Altun, Demokratik Toplum Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Çiçek Otlu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan’ın yanı sıra birçok siyasi tutuklu bulunuyor.
 

DAHA FAZLA HABER OKU